Skąd się bierze gotówka

EDUKATOR EKONOMICZNY. Polaku, do konta!
Pieniądze szczęścia nie dają, tylko gotówka – mawiał niegdyś pewien polski przedsiębiorca. Dziś bankowcy przekonują, że jest na odwrót, i namawiają do korzystania z rozliczeń bezgotówkowych. Szelest banknotów ma jednak dla wielu urok nie do odparcia.
Bankowcy zastanawiają się, jak przekonać Polaków do częstszego korzystania z płatności bezgotówkowych, zwłaszcza przy użyciu kart płatniczych.
Krzysztof Pacula/Forum

Bankowcy zastanawiają się, jak przekonać Polaków do częstszego korzystania z płatności bezgotówkowych, zwłaszcza przy użyciu kart płatniczych.

***

Sprawdź swą wiedzę z ekonomii - zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. W tej edycji pytamy m.in. o to czym są tajemnicze rynki finansowe oraz sprawdzamy wiedzę o franku szwajcarskim >> 

***

Każdego dnia wielkość gotówki w obiegu jest nieco inna. Zawsze musimy znać ją co do grosza. Wczoraj w obiegu było 106 455 518 895 zł i 75 gr. W sumie 12 708 001 033 sztuk znaków pieniężnych: banknotów i monet – wyjaśnia Barbara Łabędź, naczelnik wydziału emisji w departamencie emisyjno-skarbcowym Narodowego Banku Polskiego.

Rozmawiamy w środku lata. Wakacje to okres, kiedy zapotrzebowanie na gotówkę rośnie. Spadnie jesienią, kiedy Polacy wrócą z urlopów i zaczną żyć oszczędniej. Tak będzie do momentu, gdy poczują nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Wtedy popyt na gotówkę wejdzie w swe coroczne apogeum.

Rolą NBP jako banku emisyjnego jest czuwanie, by monet i banknotów nie zabrakło. Banki komercyjne składają zamówienia, ile ze swych pieniędzy chcą odebrać w gotówce i w jakich nominałach. Potem pilnie strzeżone bankowozy dowożą cenne ładunki z oddziałowych skarbców NBP.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną