Jak politycy wpływają na gospodarkę
Gra o budżet
Jak przedwyborcze obietnice i decyzje polityków wpływają na gospodarkę? Wszak wyborcom najbardziej podoba się to, co na dłuższą metę im szkodzi.
Każdy dług trzeba kiedyś spłacić, więc po okresie przedwyborczej pozornej poprawy po jakimś czasie musi nastąpić działanie odwrotne.

Każdy dług trzeba kiedyś spłacić, więc po okresie przedwyborczej pozornej poprawy po jakimś czasie musi nastąpić działanie odwrotne.

***

Sprawdź swą wiedzę z ekonomii - zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. W tej edycji sprawdzamy m.in. o to, jak bez stresu płacić kartami bezstykowymi, jak politycy wpływają na gospodarkę oraz o instytucje, które strzegą bezpieczeństwa naszych pieniędzy  >>

***

W gospodarce rynkowej rzadko co przebiega w sposób płynny, równo rozłożony w czasie. Cykl koniunkturalny powoduje, że po okresie szybszego wzrostu produkcji następuje jej spowolnienie, a nawet spadek. Takimi samymi zrywami i ostrym hamowaniem charakteryzuje się giełda i rynek nieruchomości. Również inflacja, na przemian, to jest dużym problemem, to znów przestaje nas martwić (zazwyczaj ustępując miejsca zmartwieniu o poziom bezrobocia). To wszystko zwykliśmy określać mianem cykli ekonomicznych i poszukiwać źródeł tych zjawisk czy to w pojawiających się nowych technikach produkcyjnych, czy w niedoskonałości planowania ludzi i firm, czy w owczym pędzie, który każe wszystkim podejmować podobne działania i popełniać te same błędy w tym samym czasie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną