Jakie instytucje strzegą bezpieczeństwa naszych pieniędzy?

Falochron
Zagraniczne banki, które pożyczały Grecji, nie odzyskają połowy pieniędzy. Czy odbije się to na polskich instytucjach finansowych kontrolowanych przez zachodni kapitał? Czy nasze pieniądze są w nich bezpieczne?
Największym zagrożeniem dla polskiego sektora bankowego są duże wahania kursu złotego.
Marek Sobczak/Polityka

Największym zagrożeniem dla polskiego sektora bankowego są duże wahania kursu złotego.

***

Sprawdź swą wiedzę z ekonomii - zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. W tej edycji sprawdzamy m.in. o to, jak bez stresu płacić kartami bezstykowymi, jak politycy wpływają na gospodarkę oraz o instytucje, które strzegą bezpieczeństwa naszych pieniędzy  >>

***

Polski sektor finansowy już wcześniej wyciągnął wnioski z kryzysowych doświadczeń banków zagranicznych. Zwłaszcza że nie musiał leczyć ran po pierwszym kryzysie, gdyż nie były głębokie. Gdy więc światowe giganty chudły, tracąc kapitały, nasze banki starały się zgromadzić fundusze, które pozwolą im przeżyć gorsze czasy. Nadzorca, pilnujący stabilności sektora, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, skłaniała je do tego od kilku lat. Falochron mający uchronić Polskę przed wysoką falą płynących z Zachodu zagrożeń został zbudowany. To nie tylko opinia byłego szefa KNF Stanisława Kluzy, ale i Ministerstwa Finansów. Potwierdza ją także Narodowy Bank Polski, który dwa razy w roku publikuje raporty dotyczące stabilności sektora finansowego w kraju.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną