szukaj
Jak wybrać najlepsze okna do domu
Okienne sekrety
Dobrze dobrane okna w mieszkaniu lub domu zapewniają ciszę, oszczędność ogrzewania, mogą też zabezpieczać przed włamaniem. Dokonując wyboru, warto się kierować wieloma kryteriami, nie tylko ceną.
Nie należy rezygnować z okien usytuowanych na północ, bo są one źródłem światła rozproszonego.
mat. pr.

Nie należy rezygnować z okien usytuowanych na północ, bo są one źródłem światła rozproszonego.

Żeby wybrać dobre okno, przydatna jest wiedza o jego konstrukcji, profilu czy szybach.

Przede wszystkim jednak trzeba poznać i ocenić kilka okiennych właściwości. I tak: dźwiękoszczelność jest zaletą okien wychodzących na hałaśliwą ulicę. Natomiast w mieszkaniu w lesie dźwiękoszczelność okna jest wadą. Z kolei dla mieszkań na parterze ważna jest odporność na włamania, a 10. piętro to prawdziwy test wytrzymałości na siłę wiatru. – Jednak absolutnie najważniejszym parametrem każdego okna, bez względu na to, czy jest z PVC, drewna czy aluminium, jest jego przenikalność cieplna – mówi Robert Klos, prezes Centrum Analiz Branżowych. I wyjaśnia, że okna są szczególnie wrażliwymi termicznie punktami każdego budynku. Innymi słowy, od nich w dużym stopniu zależy wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie.

Przenikanie ciepła

Współczynnik przenikania ciepła określa się oddzielnie dla wszystkich elementów okna, czyli ramy (Uf), szyby (Ug) i dla całej konstrukcji (Uw). – Zainteresować warto się jednak tylko tym ostatnim, bo to on decyduje o realnych korzyściach energetycznych wynikających z zakupu danego okna – wyjaśnia Klos. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła Uw wyrażony w W/m2K*, tym lepiej ochroni mieszkanie przed stratami energii cieplnej.

Dyrektor techniczny w firmie Velux Polska Sławomir Łyskawka przypomina, że od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe parametry techniczne okien dotyczące tego współczynnika.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj