Jak sprawić, by w domu było cieplej
Ocieplanie domu – dla komfortu i oszczędności
Jak się zabrać do ocieplania domu jednorodzinnego.
Ci, którzy komponują swój „system” na podstawie aktualnych promocji w markecie czy hurtowni, ryzykują.
Andrzej Bogacz/Forum

Ci, którzy komponują swój „system” na podstawie aktualnych promocji w markecie czy hurtowni, ryzykują.

Najmniejszym problemem są formalności. Na ocieplenie domu jednorodzinnego nie trzeba mieć pozwolenia budowlanego. Ba, nie ma potrzeby zgłaszania takiej inwestycji w starostwie, o ile wysokość domu nie przekracza 12 m. Nieco więcej zachodu wymaga zakup odpowiedniego systemu ociepleniowego. Prawdziwym problemem może być natomiast znalezienie w krótkim czasie dobrej ekipy wykonawczej. No i trzeba się wstrzelić z inwestycją w dobrą pogodę, gdy nie pada deszcz, a temperatura nie spada poniżej 5 st. Celsjusza.

Jaki materiał?

W sklepach i hurtowniach budowlanych wybór materiałów do ocieplania budynków z zewnątrz jest duży. W naszym kraju przeszło 8 na 10 inwestorów ocieplających ściany wykorzystuje do tego celu styropian. I to nie dlatego, że jest on lepszym materiałem izolacyjnym np. od wełny mineralnej. Po prostu styropian to optymalne rozwiązanie – jest bowiem tańszy i łatwiejszy w montażu. Ale warto wiedzieć, że styropian też może być lepszy i gorszy. Kluczowy dla jego właściwości jest współczynnik przewodzenia ciepła λ(lambda) liczony w watach na metr kwadratowy (W/m2K).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj