Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ludzie, czy już tylko awatary?

Paweł Wrabec o tym, jak Internet wpłynął na psychikę człowieka.

Młodzi ludzie, biorący udział w badaniu Mobilność 2010, mówią o poczuciu wolności, większej efektywności osobistej, lepszym wykorzystaniu czasu i pieniędzy. Jednocześnie jednak 25 proc. ankietowanych przyznało, że Internet mobilny sprawił, iż więcej pracują. Badani zdają sobie też sprawę, iż sieć może stać się złodziejem czasu, który powinien być wykorzystywany na inne aktywności.

Wiadomo, że ludzki umysł ma duże zdolności adaptacyjne. Naukowcy kanadyjscy niedawno dowiedli, że podczas wirtualnego surfowania koncentrujemy się na najistotniejszych szczegółach, tak by trafić jak najszybciej do celu – nasz mózg działa wtedy jak u tropiciela namierzającego zwierzę. Ale robimy się też bardziej impulsywni i niecierpliwi – skoro Internet działa przez 24 godziny, podświadomie oczekujemy, że adresat natychmiast odpisze na naszego e-maila. Liczy się tu i teraz. A to nie sprzyja pogłębianiu wiedzy – ono nierzadko wymaga benedyktyńskiego skupienia. Ponadto trudno nie ulec pokusie, by w coś przez chwilę nie zagrać lub sprawdzić, czy ktoś nie skomentował przypadkiem naszego nowego zdjęcia czy statusu na facebooku. Jesteśmy więc niejako bezustannie skoncentrowani i zdekoncentrowani.

Na co uważać w Internecie - radzi psycholog Krzysztof Korona z poradni Psychonet.pl

1.      Gdy surfujesz dla rozrywki, bez wyraźnego celu i zdarza ci się tracić poczucie czasu, musisz uważać, bo możesz być uzależniony.

2.      Jeśli chcesz, by twoje dziecko w sposób odpowiedzialny posługiwało się komputerem, musisz go sam w świat ­Internetu wprowadzić i starać się mu tam towarzyszyć.

3.      Gdy poznasz kogoś w sieci i myślisz, że mógłbyś zaangażować się uczuciowo, czym prędzej staraj się z tą osobą spotkać.

4.      Uważaj na odkurzanie starych znajomości. Nawet niewinny flirt np. za pośrednictwem Naszej-klasy może skończyć się fatalnie dla twojego związku.

5.      Pamiętaj, że cokolwiek zamieścisz na swój ­temat na portalu społecznościowym, może zostać przez innych skopiowane i wykorzystane przeciwko tobie.

 Pełna wersja artykułu w Poradniku Psychologicznym POLITYKI Ja, My, Oni "O sztuce dobrego życia."

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną