Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

W piątek i sobotę II Kongres Kobiet

TheAlieness GiselaGiardino²³ / Flickr CC by SA
Czy będzie równie głośny, jak ubiegłoroczny?

Ponad 4 tys. chętnych zgłosiło się do udziału w II Kongresie Kobiet, organizowanym 18-19 czerwca w Warszawie. Impreza pod hasłem „Kobiety dla Polski – Polska dla kobiet” zaplanowana została jeszcze przed katastrofą smoleńską i zmianami w organizacji roku wyborczego. Dlatego przewodnim tematem będzie udział kobiet w wyborach samorządowych i we władzach lokalnych. Organizatorki Kongresu zdadzą też relację z postępów prac nad wprowadzeniem na listy wyborcze parytetów płci – czyli równego udziału kobiet i mężczyzn, co było głównym postulatem ubiegłorocznego, I Kongresu. Ta część spotkania może mieć gorzki wydźwięk – mimo zebrania pod projektem ustawy w sprawie parytetów 120 tys. podpisów obywateli, prace w Sejmie toczą się dość opieszale.

Jako punkt nawiązujący do wyborów prezydenckich pomyślana została debata prezydencka z udziałem Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego i Waldemara Pawlaka. Na razie jednak udział potwierdzili tylko Andrzej Olechowski i Waldemar Pawlak. Sztab Grzegorza Napieralskiego poprosił o czas do namysłu, a współpracownicy Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego dotychczas nie odnieśli się do zaproszenia. Z PO płyną natomiast sygnały, że jeszcze przed Kongresem kandydat Platformy ma poprzeć wprowadzenie obowiązku zapewnienia 35 procentowej obecności kobiet na listach wyborczych. – Jeśli dwaj lub trzej kandydaci nie zechcą wziąć udziału w debacie, zmienimy jej charakter - przygotujemy zestawienie poglądów głównych pretendentów do urzędu prezydenta na najważniejsze tematy, nie tylko dotyczące kobiet, i doprosimy do udziału w rozmowie ekspertów – zapowiada Bożena Wawrzewska, szefowa stowarzyszenia Kongres Kobiet. Piątkowe spotkanie będzie jedną z ostatnich okazji do publicznych porównań – o północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza.

Pozostałe panele Kongresu będą poświęcone m. in. emancypacji kobiet i ewolucji mężczyzn, pozycji kobiet na rynku pracy i w biznesie, sytuacji kobiet 50+ oraz kobietom-liderkom (dwa ostatnie, według sondy na stronie Kongresu, cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem). Poza dyskusjami zaplanowane są też warsztaty, pokazy mody, a w części artystycznej występ Urszuli Dudziak i wystawa Magdaleny Abakanowicz.

Szczególnym momentem ma być wręczenie Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet osobie od lat zaangażowanej w badania nad rolą i miejscem kobiet w polskiej świadomości i kulturze. Choć impreza jest w tym roku otwarta dla przedstawicieli obojga płci, męska reprezentacja – sądząc z dotychczasowej liczby rejestracji - najprawdopodobniej pozostanie symboliczna.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną