Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Wyrób oleju w głowie

Niezwykły jest ten olej w ludzkiej głowie. Zdolność pamiętania – magazynowania nieskończonej ilości doświadczeń i wrażeń. Zdolność uczenia się – nabywania skomplikowanej wiedzy i imponujących kompetencji. Wreszcie zdolność zwana inteligencją – najbardziej zagadkowa i najtrudniejsza do zdefiniowania właściwość umysłu, tak jakby na zrozumienie tego akurat fenomenu człowiekowi inteligencji nie starczało.

Tęgie głowy od stulecia poszukują sposobów, by tę esencję ludzkiego umysłu (choć i zwierzętom jest ona w jakimś stopniu dana) ogarnąć, zlokalizować, zmierzyć; słowem – poddać operacji, jakiej nauka poddaje całą rzeczywistość. Ale ona wciąż się wymyka łatwemu zaszeregowaniu. Już, już wydawało się, że mamy precyzyjne narzędzia jej pomiaru, że za pomocą testów można każdego człowieka umieścić na jakiejś uniwersalnej skali intelektu, wyrażając jego potencjał magicznym symbolem IQ. No i uczeni (a zawsze się znajdą tacy o kłopotliwie żwawych umysłach) powiedzieli: stop, a inteligencja emocjonalna, a społeczna? Dyskusjom, czy te pojęcia spełniają kryteria naukowości, czy też są tylko zgrabnymi figurami publicystycznymi – nie ma końca. Nie przeszkadza to jednak badaniom, z których wynika, iż intelektu człowieka nie da się oddzielić od reszty jego osobowości, od tego, co zwykliśmy nazywać charakterem. A same przymioty umysłu nie gwarantują jeszcze odnalezienia właściwego miejsca dla siebie w świecie, wykorzystania uzdolnień, sukcesu. Takiego życia, które przynosi poczucie satysfakcji. Do tego potrzebna jest mądrość.

Niestety, przy tym istniejącym przecież od tysiącleci pojęciu nauka – przynajmniej na razie – kapituluje. Cóż jest mądrość? – pytamy człowieka mądrego i otrzymujemy odpowiedź, że to ani erudycja, ani inteligencja, jeno zacność, polegająca na gotowości do słuchania innych i ustawicznego wątpienia. Wiedza, ale i pokora wobec niewiedzy. Pewność istnienia prawd, ale i niepewność wobec sprzecznych racji. Podsuwamy w tym wydawnictwie czytelnikom wiele praktycznych ćwiczeń dla ożywienia inteligencji i wzmocnienia pamięci w głębokim przekonaniu, że warto przez całe życie się uczyć, nieprzerwanie trenować mózg, ten jedyny w swoim rodzaju organ naszego ciała. Również po to, by nie zawiódł człowieka na starość. Jednakże chcielibyśmy, żeby po lekturze została refleksja, że olej w głowie to niezwykle wyrafinowana substancja. Gdyby była prostsza, człowiek już dawno wyrabiałby mądre maszyny. Na razie nie znamy niczego mądrzejszego niż nasz mózg.

Zwłaszcza jeśli go mądrze używać.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną