O Polakach, którzy siedzą w więzieniach za granicą
UPADEK.Trzymaj się, mamo
Około 1200 polskich matek dostaje zagraniczne listy z więzień w dalekich krajach, gdzie synowie i córki odsiadują narkotykowe wyroki.
Michał Pauli, absolwent ASP, spędził 6 lat w tajskim więzieniu, gdzie potajemnie rysował.
Krzysztof Lipiński/Materiały prywatne

Michał Pauli, absolwent ASP, spędził 6 lat w tajskim więzieniu, gdzie potajemnie rysował.

Joanna kocha Karolka ponad życie. Wysyła mu do Peru paczki i pieniądze, za które Karolek wypożycza od strażników nielegalny telefon. Więźniowie mówią do telefonu szeptem. Karolek jeszcze nie ma wyroku, grozi mu 7 lat.

W liście do Michała Pauliego Joanna pyta: jak Szanowny Pan się czuje na wolności, czy ma koszmary więzienne? Chce się przygotować na powrót syna, wiedzieć, czego będzie potrzebował. Synowie i córki siedzą w Peru – 30 Polaków, w Ekwadorze – 8, w Brazylii – 28, w Wenezueli – 14, w Turcji – 12. Najczęściej zrobili drugie dno w walizkach, upchali towar w stelaże plecaków albo okleili nim ciało. Albo przyjęli niezobowiązujące prezenty od dalekich znajomych, na przykład zamkniętą hermetycznie kawę, proszek do prania.

Michał Pauli dla matek jest Szanownym Panem, bo spędził 6 lat w jednym z najcięższych więzień na świecie, tajskim Bang Kwang. Matki piszą w listach, że nie mogą się oderwać od jego wydanej niedawno książki „12 razy śmierć”. Karę śmierci dostał za każdą z wysłanych do Tajlandii 12 płyt kompaktowych, których opakowania faszerował tabletkami ecstasy. Listy do Pauliego matki kończą zwykle tak: znam swoje dziecko i wiem, jak było naprawdę.

Cud

Nie można się oderwać od książki Pauliego, kiedy pisze o smrodzie gnijących ciał w więziennym szpitalu, brzęku czterokilogramowych łańcuchów z kajdanami, które spawają bezpośrednio na kostce, a gdy chodzisz, łagodzisz ciężar, trzymając łańcuchy w ręku.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną