Rekonstrukcje historycznych obiektów
Zamieszkać w Mieszku
Polska urbanistyka ponosi ostatnio dotkliwe porażki. I to w dwóch kategoriach naraz: dobrego smaku oraz zdrowego rozsądku. A to za sprawą atrap historycznych budowli, które pojawiają się w naszym krajobrazie.
Były senator Jarosław Lasecki, właściciel odbudowanego przez siebie zamku w Bobolicach.
Piotr Deska/Agencja Gazeta

Były senator Jarosław Lasecki, właściciel odbudowanego przez siebie zamku w Bobolicach.

Można zrozumieć nawiedzonych arabskich satrapów, stawiających na piaskach pustyni najdziwaczniejsze pałace we wszystkich możliwych stylach. A nawet naszych nowobogackich, którzy na swych rozległych podmiejskich działkach budują rezydencje w stylu Beverly Hills. Ale żeby estetyczne zaćmienie dopadło równocześnie prezydenta dużego miasta Poznania, wojewodę i dyrektora Muzeum Narodowego? A jednak. Od początku roku ruszyły z kopyta prace nad XXI-wieczną siedzibą Przemysła II, lokalnego księcia i przez rok króla Polski, który żył tu blisko 800 lat temu, a którego gród, przerabiany wielokrotnie, ostatecznie popadł w ruinę 300 lat temu. I absolutnie nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak wyglądał w czasach, gdy był ośrodkiem królewskiej władzy.

Wbrew oczywistej wymowie historycznych faktów, w 2002 r. zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego, a rok później rozpisał konkurs. Niestety, nie na zagospodarowanie atrakcyjnego wzgórza, co dałoby architektom duże pole do popisu, ale właśnie na odbudowę dawnej siedziby. Wpłynęły 22 projekty. Wygrał Witold Milewski, choć mógł wygrać każdy inny, bo większość wizji była do siebie bliźniaczo podobna i czerpała natchnienie ze starych sztychów.

Autor zaproponował eklektyczną wizję gotycko-renesansową, przez przeciwników szybko okrzykniętą zamkiem Gargamela.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną