Hipoterapia i inne terapie Bohdana Smolenia
Przypowieść o metylu
Bohdan Smoleń rozpoczyna opowieść o tym, dlaczego pomaga niepełnosprawnym dzieciom: był w Krakowie taki dowcip, że dwóm facetom w środku nocy skończyła się wódka...
W 2009 r. Bohdan Smoleń dostał od ministra kultury srebrny medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury.
Stanisław Ciok/Polityka

W 2009 r. Bohdan Smoleń dostał od ministra kultury srebrny medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury.

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej Bronisław Smoleń, z zawodu technik włókiennik, był konferansjerem. Elżbieta, jego żona, pracowała jako choreograf, ale po urodzeniu dzieci zapadła na chorobę Heinego-Medina i do końca życia jeździła na wózku. Była dumna i miała poczucie humoru, nigdy się nie skarżyła na los. Jej siostra Elwira dyrektorowała Zespołowi Pieśni i Tańca Śląsk. A ten mały, który gapił się zza kurtyny i nasiąkał, to był właśnie Boguś, synek, rocznik 1947.

– Ojciec mnie przestrzegał, żebym artystą nie zostawał – mówi Bohdan Smoleń – bo w tym zawodzie człowiek nie zje, a wypije na pewno. Siedzi się do rana, grając w karty, paląc. Artysta nawet nie może być chory, ale uchodzi mu być w stanie wskazującym, poalkoholowym.

Mama natomiast twierdziła, że zrobi z Bogusia artystę, wypychała na scenę. Prowadził konferansjerkę, opowiadał skeczyki na akademiach w szkole. Bohdan Smoleń zrobił w Bielsku-Białej maturę, prawo jazdy, a w 1965 r. pojechał do Krakowa studiować zootechnikę. Było to zaskoczenie dla rodziny, w tym także dla niego.

...ta stara krakowska przypowieść idzie dalej następująco: każdy, siadając do picia, wie, że butelka się kiedyś skończy, nieubłagane prawo fizyki. Ci dwaj mimo to w panice. Jest noc, nocnych sklepów w socjalizmie brak, żadna babcia na żadnej mecie nic nie ma, puste meliny – no, kurwa, tragedia!

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną