Zawojować świat na jednej nodze
Nowa piramida
Rafał Gręźlikowski zdobył ponad 50 pucharów i sto medali w kilku dyscyplinach sportowych. Nie sądził, że uda mu się tyle osiągnąć. Nie wtedy, kiedy stracił nogę.
Rafał Gręźlikowski czuł, że im więcej ćwiczy, tym lepiej sobie radzi z kalectwem.
Rafał Gręźlikowski/Materiały prywatne

Rafał Gręźlikowski czuł, że im więcej ćwiczy, tym lepiej sobie radzi z kalectwem.

Rafał wierzy, że nasze życie składa się z klocków. Każdy klocek to osobne marzenie, plan, ambicja. Razem tworzą piramidę. Po amputacji nogi czuł, jakby ktoś z tej piramidy wyciągnął najważniejsze cegiełki. Bez fundamentów cała konstrukcja się zawaliła.

Przed

Miał 20 lat, gdy zgłosił się na ochotnika do wojska. Liczył, że dostanie się do Formozy, morskiej jednostki specjalnej, najlepszej z najlepszych. – Marzyły mi się papiery skoczka i nurka. Byłem młody i bardzo sprawny, uwielbiałem sport. Pragnąłem to wykorzystać – opowiada.

Wojsko przydzieliło go jednak do marynarki. Był motorzystą. – Umówmy się, są lepsze zajęcia – wspomina z uśmiechem. Przełożeni obiecali Rafałowi, że w następnym sezonie trafi do upragnionych komandosów, już na pewno.

Po trzech miesiącach na morzu poczułem ból w lewej łydce. Jakby coś rozrywało tkanki od wewnątrz – krzywi się. Gdy poprosił o pozwolenie na wizytę u lekarza, usłyszał, że ściemnia, by się wymigać od pracy. Jestem ochotnikiem, czemu miałbym uciekać? protestował wielokrotnie. W końcu oficerowie wysłali Rafała do wojskowego medyka. Lekarz przepisał mu maść i odesłał na statek. Nie pomogło. Kolejny stwierdził, że młody żołnierz po prostu przeciążył mięśnie.

Dopiero trzeci doktor skierował go na rentgen. Rafał miał rację.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną