Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Wściekłość i wrzask

DEBATA: 30-latkowie – stracone pokolenie?

Widmo buntu młodych krąży po Europie. Widmo buntu młodych krąży po Europie. Polityka
W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych to właśnie młodzi ludzie są największymi poszkodowanymi przez kryzys. Brak perspektyw spowodował, że wyszli na ulice. Czy podobnie stanie się w Polsce?
Polityka.pl

***

Więcej o nowej klasie społecznej - młodych, wykształconych i bez szans czytaj w najnowszej „Polityce”, gdzie publikujemy obszerny raport Wawrzyńca Smoczyńskiego o kryzysie, z którego narodzi się nowa klasa społeczna.

DEBATA: Czy młodzi wykształceni Polacy odczują na swej skórze kryzys gospodarczy? Czy są skazani na słabe prace, bez szans na rozwój i awans? Czy obecni 30-latkowie to będzie stracone pokolenie? Jak im / nam pomóc? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum >>

***


Są młodzi i dobrze wykształceni, obyci z nowoczesną techniką. Odnajdą się we włoskich Dolomitach, warszawskim metrze i na londyńskim Heathrow. Najnowsze książki czytają w oryginale w formie e-booków. Przez ostatnią dekadę poznawali języki, jeździli na studenckie wymiany, kończyli liczne kursy. Po opuszczeniu dobrej uczelni z tytułem magistra w ręku kształcą się dalej, zapisując na studia podyplomowe. Zazwyczaj za pieniądze rodziców. Prywatnie są otwarci na innych, ciekawi świata, ale też przywiązani do wysokiego poziomu życia. Oczekują, że uda im się przeżyć ich czas ciekawie, chcą pielęgnować przyjaźnie i własne hobby, kiedyś założyć rodzinę, posłać własne dzieci do dobrych szkół i zabierać je na zagraniczne wakacje. Krótko mówiąc – oczekują od życia dużo. Ale są też gotowi sami walczyć o swoje szczęście – chcą ciężko pracować.

Pytanie tylko, czy praca chce ich. Bo – jak wskazują statystyki – rynek pracy po raz pierwszy od dekad nie jest gotowy na przyjęcie nowej fali pracowników. Kryzys spowodował, że w całej Unii Europejskiej to właśnie młodzi mają największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Według Eurostatu wśród osób w wieku 15-24 lat odsetek bezrobotnych wynosi w UE średnio 20,4 proc. W Hiszpanii przekracza 40 proc., w Grecji, na Litwie i Słowacji – 30 proc., we Włoszech, Szwecji, a także w Polsce – 20 proc.

Również pierwsza pensja jest daleka od tej wymarzonej. O ile w ogóle jest, bo coraz częściej praca jest od projektu do projektu, na stażu, na zlecenie, na zastępstwo, na umowie tymczasowej (tzw. umowy śmieciowe). A gdy już uda się złapać stałe zajęcie, zarobki są zazwyczaj o 40-50 proc. niższe od tych otrzymywanych przez pracowników z dłuższym stażem, którzy przyszli do firm w latach 1995-2005. Socjologowie wręcz mówią o narodzinach nowej klasy społecznej – prekariatu, czyli współczesnego proletariatu – grupy wyzyskiwanej w warunkach liberalnej gospodarki opartej na wiedzy (więcej o tym w raporcie w najnowszej „POLITYCE”). Niewykluczone, że pokolenie dzisiejszych 20-30-latków będzie pierwszym od wielu dekad, którego poziom życia w trakcie kariery pogorszy się, zamiast poprawiać.

To wszystko sprawia, że pomiędzy aspiracjami młodego pokolenia, a jego możliwościami - między tym, jak chcieliby żyć, a tym, jak żyć mogą – pojawia się dramatyczny rozdźwięk. Który coraz częściej skutkuje masowymi protestami, co mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach w Hiszpanii czy w Grecji. Bywa, że przeradzają się one w regularne wojny z policją (przedmieścia Paryża przed kilkoma laty, a ostatnio Londyn).

Czy tego typu niepokoje dotykają również Polskę, która - jak na razie - wyjątkowo łagodnie przechodzi przez światowy kryzys finansowy? Rządowy raport „Młodzi 2011” przyznaje, że „młodych złapano w pułapkę tymczasowych form zatrudnienia”, a już 62 proc. z nich pracuje na śmieciowych umowach, które na dłuższą metę nie gwarantują ani etatu, ani awansu. Czy także naszych 20-30-latków czeka los straconego pokolenia? Co można zrobić, aby temu przeciwdziałać. Tego dotyczy nasza najnowsza debata.


DEBATA: Zapraszamy do dyskusji na naszym forum >>


***
Więcej o nowej klasie społecznej - młodych, wykształconych i bez szans – czytaj w najnowszej „Polityce”, gdzie publikujemy obszerny raport Wawrzyńca Smoczyńskiego o narodzinach nowej klasy społecznej. W kioskach od środy 7 września, w wersji elektronicznej na iPad oraz Kindle, a także w formie e-wydania.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną