Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zdecydują niezdecydowani

Z życia sfer

Do niepokojących rozmiarów urosła liczba osób niezdecydowanych, na kogo zagłosują w wyborach.

Słychać nawet opinie, że to właśnie niezdecydowani mogą zdecydować o wyniku głosowania. Specjaliści ostrzegają, że po raz pierwszy w historii władzę w kraju może objąć ugrupowanie wybrane przez osoby niemogące się zdecydować, komu tę władzę powierzyć.

Wielu niezdecydowanych nie kryje zaniepokojenia faktem, że to na nich spocznie odpowiedzialność za wynik wyborów. Uważają oni za wysoce szkodliwe, aby o tym, kto ma rządzić krajem, decydowały osoby niezdecydowane, kto to ma być. – Boję się, że to właśnie my staniemy się kozłem ofiarnym, gdyby wynik wyborów okazał się jakimś żenującym nieporozumieniem – przewiduje młody niezdecydowany z Wielkopolski.

Nie jest tajemnicą, że niezdecydowani stanowią grupę niejednolitą o rozbieżnych, niekiedy sprzecznych interesach. Targają nimi ostre polityczne podziały, dlatego jest mało prawdopodobne, aby byli w stanie nie zdecydować się na poparcie jakiejś jednej partii. Gołym okiem widać, że o ile część niezdecydowanych nie może się zdecydować, aby głosować na PO, o tyle inni nie są w stanie podjąć decyzji o głosowaniu na PiS czy SLD.

Sporo jest niezdecydowanych nie tylko na głosowanie za, ale także na głosowanie przeciwko jednej, a nawet wszystkim trzem partiom. Rośnie również liczba osób niemogących się zdecydować, czy nie poprzeć Ruchu Palikota. Według sondaży, niezdecydowanych na to jest już tak wielu, że gdyby się zdecydowali, partia ta mogłaby przekroczyć próg wyborczy.

Trudną sytuację wydaje się mieć PJN, na którą nie może się zdecydować największa liczba niezdecydowanych, ale która przyciąga stosunkowo najwięcej osób zdecydowanych na nią nie głosować. Niezdecydowani nie kryją, że nie podoba im się agresywna medialna kampania krytykująca ich niezdecydowanie i usiłująca namówić ich, żeby się w końcu na coś zdecydowali. – Traktuje się nas pogardliwie jak osoby słabo wykształcone, niezorientowane lub wręcz niezainteresowane wyborami. Muszę powiedzieć, że ten agresywny język nas obraża i tylko pogłębia nasze niezdecydowanie – przyznaje prosząca o anonimowość niezdecydowana osoba z warszawskiego Mokotowa. – Politykom nie podoba się, że niezdecydowani są dziś grupą zdolną przemówić w wyborach własnym głosem. Wiedzą, że nie da się nami manipulować, bo jesteśmy zdecydowani nie przyjmować absolutnie żadnych argumentów.

Specjaliści nie wykluczają, że niezdecydowani zdecydują się na poparcie którejś z partii dopiero w lokalu wyborczym w dniu głosowania. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie, gdyż z sondaży wynika, że duża grupa niezdecydowanych może w ogóle się do tego lokalu nie udać. Ta grupa niezdecydowanych deklaruje, że wolałaby pozostać w domu, ale z drugiej strony ma świadomość, że decyzja ta mogłaby w istotny sposób wpłynąć na wynik wyborów, dlatego na razie nie jest na taki krok zdecydowana.

Polityka 41.2011 (2828) z dnia 04.10.2011; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdecydują niezdecydowani"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną