Rozmowa o problemie legalizacji marihuany
Ziele na kwaterze
Partia Palikota próbuje się dziś prezentować jako obrońca swobód i wolności, tymczasem nie ma wolności bez wiedzy. Nie jest żadną wolnością sytuacja, w której młody człowiek pali marihuanę, nie wiedząc, na co się naraża - mówi Andrzej Dominiczak, filozof i terapeuta.
„Nie wolno zaczynać od bezmyślnych żądań: legalizujmy. Odwoływanie się do przykładu Holandii i jej kultury politycznej powinno polegać na wezwaniu do rzetelnej i wnikliwej debaty”.
BEW

„Nie wolno zaczynać od bezmyślnych żądań: legalizujmy. Odwoływanie się do przykładu Holandii i jej kultury politycznej powinno polegać na wezwaniu do rzetelnej i wnikliwej debaty”.

Joanna Podgórska: – W Polsce dyskusja o legalizacji marihuany toczy się od ściany do ściany. Jedni mówią „nie, bo nie”, drudzy „tak, bo tak”, a obie strony powołują się na przykład Holandii.
Andrzej Dominiczak: – I obie rozmijają się z prawdą. Ani nie jest tak, że marihuana jest w Holandii całkowicie legalna, ani tak, że Holandia się wycofuje z obowiązujących przepisów. Bardzo trudno jest powiedzieć cokolwiek o całej Holandii, bo to jest specyficzny kraj. Wioski były od siebie oddzielone kanałami, każdy budował swój mały kawałeczek kraju. Przez setki lat utrzymywały się tu bardzo silne podziały, nawet językowe. Różnice trwają do dzisiaj i dotyczą wszystkiego, także polityki narkotykowej.

Owszem, jest ogólnopaństwowa ustawa, tzw. opium act, ale jest na tyle ogólna, że w szczegółach o tym, jaką politykę stosować wobec marihuany, decydują gminy albo miasta. Jedne wprowadzają pewne ograniczenia, zwłaszcza dla cudzoziemców, w innych nie zmienia się nic, a jeszcze inne wręcz ułatwiają życie miłośnikom trawy. Na przykład władze Utrechtu popierają tworzenie spółdzielni producentów i konsumentów marihuany. Niektóre obostrzenia związane są ze sztucznym zwiększaniem zawartości w zielu czynnika psychoaktywnego THC. Ze szczególnie liberalnej polityki słynie Amsterdam, ale liczba coffee shopów w mieście się zmniejsza.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną