Gdzie pracować, by doczekać emerytury?
Strachy starszaków 50+
Wraz z zapowiedzią o konieczności pracy nawet do 67 roku życia zaczyna docierać do ludzi, zwłaszcza kobiet, że w starym zawodzie trudno będzie dotrwać do emerytury.
Kobietom okres aktywności zawodowej ma się wydłużyć nawet o 7 lat, więc dobrze, że są w poszukiwaniach swego nowego miejsca tak aktywne.
Krzysztof Pacula/Forum

Kobietom okres aktywności zawodowej ma się wydłużyć nawet o 7 lat, więc dobrze, że są w poszukiwaniach swego nowego miejsca tak aktywne.

Hanna Goworowska-Adamska (rocznik 1959) wieść o wydłużeniu wieku emerytalnego przyjęła, delikatnie mówiąc, bez entuzjazmu. Jest nauczycielką angielskiego w klasach międzynarodowej matury w renomowanym III LO w Gdyni. Lubi tę pracę. Ale nie wyobraża sobie siebie w tej roli po sześćdziesiątce: – Ucząc języka – powiada – muszę być w kontakcie z młodzieżą. W klasach matury międzynarodowej mam program, ale nie mam podręcznika. Muszę znajdować materiały, kserować, kombinować, wymyślać ciekawe tematy na eseje. Gdy nie będę na bieżąco, to leżę. Po prostu lekcje będą nudne. Jeszcze nadążam za młodzieżą. Ale jak długo? Rok, dwa, trzy?

Elżbieta Jodko (rocznik 1960) ma za sobą 30 lat pracy w księgowości; nabawiła się kłopotów z kręgosłupem od ciągłego ślęczenia za biurkiem. – Mogłabym jeszcze pracować, bo dzieci dorosłe, ale gdziekolwiek pójdę, to patrzą na mnie nie jak na człowieka, tylko na rocznik. Życie upłynęło jej w Naftobudowie. Tam poznała męża. Mają dwójkę dzieci. Firma z przedsiębiorstwa państwowego stała się spółką akcyjną, potem spółką z o.o., wreszcie niewielkim oddziałem innej firmy. Elżbieta dostała wypowiedzenie jako ostatnia ze starszych. W grudniu 2010 r., przed samymi świętami.

Teresa (rocznik 1956) uważa, że to nierealne, by pracować do 67 r. życia tak ciężko, jak ona do tej pory. Skończyła szkołę zawodową krawiecką, w spółdzielni kuśnierskiej przez lata szyła kożuchy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną