Renesans polskiego modernizmu
Lepiej dla źle urodzonych?
Plebiscyt na najpiękniejsze i najszpetniejsze budynki w architekturze (POLITYKA 5 i 8) daje szanse rozmowy o stosunku do powojennego modernizmu w Polsce. Może wyburzenie dworca w Katowicach było ostatnim aktem tragedii, jaka dotyka obiekty wzniesione w tym stylu?
Hala Arena w Poznaniu.
Filip Springer/Polityka

Hala Arena w Poznaniu.

Gdy w 2003 r. w Katowicach wyburzono Halę Baildon, jeden z najciekawszych zabytków powojennego modernizmu w Polsce, w jej obronie stanęła niewielka grupka zapaleńców. Pokrzyczeli, napisali kilka listów, nikt się nimi wtedy specjalnie nie przejął. W grudniu 2006 r. wyburzano Supersam w Warszawie, a w jego obronie protestowała liczna grupa warszawiaków, z historykiem sztuki Pawłem Giergoniem na czele. Nie udało im się uchronić obiektu, ale zmarły niedawno Stefan Kuryłowicz do końca życia (także w ostatnim udzielonym wywiadzie) musiał się gęsto tłumaczyć, dlaczego pozwolił na wyburzenie tego obiektu i postawienie tam zaprojektowanego przez siebie budynku. W 2010 r. pojawiły się plotki, że bank PKO BP chce wyburzyć warszawską Rotundę. Od razu powstał komitet obrony popularnego okrąglaka, a bank zapowiedział, że o losie obiektu zadecyduje po Euro 2012.

Na początku 2011 r. z powierzchni ziemi zniknął jednak Dworzec PKP w Katowicach. W jego obronie stanęło kilkanaście tysięcy internautów, media, środowisko architektów z Polski i prawdziwe światowe sławy, które do władz Katowic pisały listy, by obiektu nie wyburzać. Pod jednym podpisała się Rada Naukowa Wydziału Architektury słynnego Massachusetts Institute of Technology. Dworzec wyburzono, jednak temat nie umarł, obrońcy obiektu odkryli, że zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków była przedwczesna.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną