Rozmowa o legalnych dawkach marihuany
Ile konopi wyzwolić?
Skazywanie na więzienie zwyczajnego użytkownika narkotyków jest kompletnie nieefektywne! Znam argumenty o prewencyjnej funkcji prawa, moim zdaniem są one jednak zupełnie nietrafne - rozmowa z Viktorem Mravcíkiem, dyrektorem czeskiego Narodowego Centrum Monitorowania Narkomanii.
Skazywanie na więzienie zwyczajnego użytkownika narkotyków jest kompletnie nieefektywne - tłumaczy Viktor Mravcik.
Leszek Szymański/PAP

Skazywanie na więzienie zwyczajnego użytkownika narkotyków jest kompletnie nieefektywne - tłumaczy Viktor Mravcik.

Joanna Cieśla: – Dwa lata temu czeskie prawo zezwoliło na posiadanie określonych ilości substancji odurzających. Jakie przyniosło to skutki?
Viktor Mravcík: – Z badań przeprowadzonych po roku od wprowadzenia tych zmian w prawie można wnioskować, że pozytywne. Zadawaliśmy pytania policji, prokuraturom i sędziom o doświadczenia ze stosowaniem nowych regulacji. Odpowiedzi były zgodne: że się sprawdzają. Pytani dobrze oceniali zwłaszcza łatwość stosowania nowego prawa i uproszczenie pracy. Poza tym od pewnego czasu zauważamy różne pozytywne trendy. Rzadsze są na przykład zarażenia HIV wśród uzależnionych od narkotyków. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego wśród 16-latków wynika, że po raz pierwszy od 1995 r. spadła liczba tych, którzy używali marihuany. Trudno jednak powiedzieć, czy to skutek zmiany prawa, czy licznych kampanii społecznych i innych akcji informacyjnych.

Co skłoniło Czechów do legalizacji narkotyków?
Wbrew medialnym doniesieniom narkotyki w Czechach nie są legalne i nigdy nie były. Nie jest natomiast przestępstwem posiadanie na własny użytek określonych niewielkich ilości tych zakazanych substancji. Jest to uznawane za wykroczenie i karane grzywną. Przy czym wykroczenia związane z marihuaną są traktowane łagodniej niż związane z innymi narkotykami. Wcześniej regulacje w tej sprawie były nieprecyzyjne. Kodeks przewidywał sankcje za posiadanie narkotyków w ilości większej niż nieznaczna.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną