Jak niepotrzebne rzeczy zyskują nowe życie
Drugie życie niepotrzebnych
Oddaj, zamiast wyrzucać, skorzystaj z oddanego, zamiast kupować nowe, przekaż do recyklingu, zamiast porzucać w lesie. Podaruj rzeczom drugie życie.
Posortowane odpady elektroniczne w Serwisowni.
Piotr Małecki/Polityka

Posortowane odpady elektroniczne w Serwisowni.

To kwestia zasad życiowych, a nie możliwości finansowych, przekonuje Olga (Olkapolka), moderatorka portalu Graty z Chaty, na którym oddać i dostać za darmo można właściwie wszystko. – Zamiast dużo pracować, żeby dużo zarabiać po to, by móc kupować ciągle nowe przedmioty, lepiej jest dostać coś za darmo, mieć więcej czasu na własne zainteresowania, przyjaciół, rodzinę.

A więc idea slow life, żyć wolniej, pełniej, bez napięcia. Drugim ważnym argumentem przeciwko wyrzucaniu jest ekologia. – Nie zanieczyszczajmy środowiska tonami gratów. Pomyślmy, zanim coś wyniesiemy na śmietnik. I zanim kupimy kolejną rzecz.

Pierwszym przykazaniem jest: nie kupuj, jeśli nie musisz. Tym samym mottem kierują się squattersi, którzy otwierają freeshopy, gdzie każdy może zostawić to, co mu nie jest już potrzebne, i wziąć coś, co się przyda. I recyklerzy, którzy z połamanych stołków wyczarowują designerskie krzesła, puste opakowania przerabiają na abażury. Coraz większą popularnością cieszą się swap parties, na których goście wymieniają się ciuchami. Początkowo na imprezy pod hasłem „uwolnij łacha” przychodziły prawie same dziewczyny, dziś w najmodniejszych pubach i lokalach jest bardziej koedukacyjnie i już nie tylko młodo.

Portal ludzi zaradnych

Olga oddała „na gratach” ponad 6 tys.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną