Anna Laszuk (1969-2012) jakiej nie znaliście
Lesanna
Anka Laszuk przyjęła etat dyżurnej lesbijki III RP, choć żartowała, że chyba nie to jest w niej najbardziej interesujące.
Nie ukrywała, że jest feministką i lesbijką zaangażowaną w walkę o prawa mniejszości. Wystarczy, że będziecie sprawiedliwi, przekonywała młodych. I że granice trzeba stawiać ostro.
Agata Kubis/Polityka

Nie ukrywała, że jest feministką i lesbijką zaangażowaną w walkę o prawa mniejszości. Wystarczy, że będziecie sprawiedliwi, przekonywała młodych. I że granice trzeba stawiać ostro.

W Radiu TOK FM nikt za bardzo nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy zaczęła tu pracować. Bo była pierwsza, od zawsze, i właściwie trudno sobie wyobrazić to radio bez niej. Wyrazista, mocna, stanowcza, budziła skrajne emocje. Gdy znikła z anteny, słuchacze nie wierzyli, że to przez chorobę. Pisali maile do redakcji: „Oddajcie nam Annę Laszuk”, „Co się stało z panią Anią? Najlepszą dziennikarką tego radia”, „Była zbyt kontrowersyjna? Stałym słuchaczom należy się informacja. Traktujemy was jak bliskich sobie ludzi”. Gdy podano informację o jej śmierci, ludzie dzwonili do radia i łamał im się głos, mówili, że po tylu latach nie potrafią wyobrazić sobie poranków bez „Komentarzy” Anki.

O jej programie mówiliśmy, że to pasmo frontowe – mówi Zuzanna Piechowicz, sekretarz redakcji. – Komentowało się najświeższe newsy i wydarzenia. Trzeba było działać i reagować szybko. Rozmówców umawiało się na bieżąco. Świetna szkoła zawodu.

Tę szkołę przeszli wszyscy młodzi trafiający do TOK FM; najpierw stażowali u Anki. Lekcja pierwsza, całkiem odwrotna niż na studiach: zimny obiektywizm nie istnieje. Dziennikarz ma poglądy i nie ma co udawać, że jest inaczej. Ona nie ukrywała, że jest feministką i lesbijką zaangażowaną w walkę o prawa mniejszości. Wystarczy, że będziecie sprawiedliwi, przekonywała młodych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną