Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Lot wznoszący

Rzeszów: na przekór stereotypom

Lotnisko Rzeszów-Jasionka, urządzenia wyprodukowane w Dolinie Lotniczej wyjeżdżają w świat. Lotnisko Rzeszów-Jasionka, urządzenia wyprodukowane w Dolinie Lotniczej wyjeżdżają w świat. Andrzej Malinowski
Będziemy drugą Bawarią – mówią miejscowi politycy, czyli nowoczesną gospodarką wyrosłą na tradycji, wierze, chłopskiej pracowitości i pragmatyzmie. To jest nowy rzeszowski mit.

Podkarpacie wciąż należy do dwudziestki najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Ta pozycja zdaje się potwierdzać ponury stereotyp o „galicyjskiej biedzie”. Wystarczy jednak wylądować na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce, by się zdumieć: nowoczesna hala odpraw, rozkład informujący o czterech dziennie połączeniach z Warszawą i z wielu miastami poza Polską. Taksówkarz wiozący do Rzeszowa pokazuje po lewej i prawej stronie nowe inwestycje – to kolejne fabryki Doliny Lotniczej budowane przez inwestorów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch.

A poza tym: silna informatyka, odradzający się przemysł szklarski, przemysł tworzyw sztucznych, usługi logistyczne. I choć w Rzeszowie liczącym 184 tys. mieszkańców uczy się 60 tys. studentów, w wielu firmach ciągle brakuje pracowników. Niezwykła w Polsce sytua­cja. W rankingach jakości życia Rzeszów już znajduje się w czołówce polskich miast, choć jeszcze w latach 90. całe Podkarpacie uchodziło za region depresji gospodarczej i społecznej. Będziemy drugą Bawarią – mówią miejscowi politycy, czyli nowoczesną gospodarką wyrosłą na tradycji, wierze, chłopskiej pracowitości i pragmatyzmie. To jest nowy rzeszowski mit.

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Portrety miast: RZESZÓW; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Lot wznoszący"
Reklama