Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Pomoc ostateczna

Gdy człowiek błaga o śmierć [W najnowszej POLITYCE]

Wiktor Dąbkowski
Rozmowa z dr. Stanem Nagorskim, belgijskim lekarzem dokonującym eutanazji, o tym, dlaczego oraz komu to robi i kiedy odmawia.

Marek Orzechowski: – W Belgii prawo będzie wkrótce zezwalać na eutanazję dzieci. Pomoże pan dziecku? 

Stan Nagorski*– Nie, zdecydowanie nie. Eutanazja jest zabiegiem ostatecznym, także dla lekarza. Ja sam jestem lekarzem rodzinnym. Kiedy towarzyszę przez lata choremu dorosłemu, dla którego eutanazja jest definitywnym uwolnieniem od cierpień, wiem, że możliwości medycyny dobiegły końca. Ale zadać śmierć krańcowo wyczerpanemu dziecku przerastałoby moje siły. Racjonalnie tego nie wytłumaczę, więc może po prostu po ludzku – przed oczyma miałbym życie, które dopiero co się zaczęło. I chociaż wiedziałbym, że nie ma dla niego ratunku, nie chciałbym być ostatnią osobą, którą to dziecko zobaczy.

Wiekowemu pacjentowi też pan spogląda w oczy w tej ostatniej chwili. 
Czy widział pan oczy człowieka błagającego o śmierć? Eutanazja wybawia go z niewyobrażalnego cierpienia, ale jednocześnie osacza mnie śmiercią. To nie jest tylko sprawa pacjenta, to także ciężkie doświadczenie dla lekarza. I przyznanie się do porażki: że pacjentowi nie można w żaden sposób przedłużyć życia, że jedyną pomocą jest trzymanie go za rękę po aplikacji środków.

Nie może pan jednak wykluczyć, że pojawią się lekarstwa, które przedłużą mu życie. Że tylko trzeba trochę poczekać. 
To nie jest takie proste powiedzieć mu – jeszcze trochę poczekaj, wytrzymaj. Ostatnie chwile to ciężka próba. Ustawa o eutanazji stworzyła…

Cała rozmowa Marka Orzechowskiego z dr. Stanem Nagorskim w aktualnym numerze POLITYKI  – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej! Polecamy i zachęcamy do dyskusji: czy Państwa zdaniem eutanazja w Polsce powinna być dozwolona?

 

*Dr Stan Nagorski – absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. W Belgii od 1978 r. Lekarz rodzinny, pracował także w Anglii, Sudanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Iraku i Gwinei. Członek Komisji Etyki brukselskiej Kliniki Edith Cavell.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną