Co pozostało po hucie w Szopienicach
Życie na bezhuciu
Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach nie działa już od ponad dekady, ale jej ołowiany spadek mieszkańcy będą dziedziczyć jeszcze wiele lat.
Ruiny zabytkowej huty cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice.
Maciej Jarzębiński/Forum

Ruiny zabytkowej huty cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice.

Doktora Jarosława Derejczyka, dyrektora szpitala geriatrycznego w katowickich Szopienicach, koledzy lekarze pytają czasem: Gdzie ty pracujesz? W Szopienicach? A gdzie to jest? – choć dobrze wiedzą gdzie. Tylko za żadne skarby by tu nie przyszli. Bo dla lekarza Szopienice to wyzwanie. Tak samo dzisiaj jak 40 lat temu, kiedy Szopienice biły rekordy wydajności w wytopie cynku i ołowiu.

Według danych z katowickiego Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych Katowice to jeden ze 156 powiatów w Polsce o najwyższym wskaźniku umieralności. A w Katowicach – Szopienice.

Ołów u ludzi atakuje przede wszystkim układy oddechowy, krwiotwórczy i nerwowy. Większość gromadzi się w kościach i może w nich zostawać nawet ponad 20 lat – mówi dr Elżbieta Kulka z Zespołu Analiz Ryzyka Środowiskowego w Instytucie.

Huta Metali Nieżelaznych już od ponad 10 lat nie działa, ale Henryk Brysz, dawny kierownik walcowni cynku, wciąż słyszy o niej w kolejce do kasy w sklepie. Resztki huty w likwidacji widać z każdego rogu dzielnicy – z zielonego parku, gdzie kiedyś stały familoki, i z osiedla na wzgórzu, na końcu ulicy Morawy, gdzie tych z familoków potem przesiedlali. Dziś, gdy skończyły się rekordy w przetwórstwie metali ciężkich, zaczęło się bicie rekordów w statystykach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, liczbie trafiających do izby wytrzeźwień i na zasiłek dla bezrobotnych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną