Mizerski na bis
Prawda o filozofii

Oprócz nauk wartościowych, przyczyniających się do poprawy materialnej sytuacji człowieka, istnieją również nauki nikomu do niczego niepotrzebne. W niektórych środowiskach panuje pogląd, że jedną z takich nauk jest filozofia, którą studiuje się nie wiadomo po co. Osoby studiujące filozofię tłumaczą mętnie, że chodzi im o rozwój osobisty, poszerzenie horyzontów lub znalezienie odpowiedzi na pytania o charakterze moralnym czy metafizycznym. Jest to, niestety, motywacja zupełnie nierynkowa i oderwana od naszej rzeczywistości.

Być może właśnie stąd biorą się obawy przed wprowadzeniem filozofii do szkół jako przedmiotu obowiązkowego. Mówi się, że szkoła nauczająca filozofii zamiast przygotowywać młodzież do życia w społeczeństwie, produkowałaby młodzież bujającą jałowo w obłokach metafizycznych teorii. Młodzież ta zamiast przygotowywać się do szukania konkretnego zawodu, zajmowałaby się poszukiwaniem wydumanej mądrości.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj