Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Ostatnia dekada w polskim Kościele: dwa miliony wiernych mniej

iwillbehomesoon / Flickr CC by 2.0
Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że na msze święte chodziło w 2013 r. mniej niż 40 proc. zdeklarowanych katolików. Podobne wyniki odnotowywano przed 1980 r.

Od 2003 r. w polskim Kościele ubyło 2 miliony wiernych. Mowa o tych praktykujących. Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na msze święte chodziło w 2013 r. mniej niż 40 proc. zdeklarowanych katolików. Podobne wyniki odnotowywano przed 1980 r. Do kościoła chodzi obecnie ok. 10 milionów Polaków.

Badanie przeprowadzono w 10 tys. parafii. Za liczenie wiernych i oszacowanie liczby mieszkańców parafii odpowiadali proboszczowie. (A najczęściej ministranci).

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego do ustalenia liczby wiernych i praktykujących stosuje dwa współczynniki – dominicantes (uczestnicy nabożeństw) i communicantes (przystępujący do komunii świętych). W 2013 r. do kościoła wybrało się 39,1 proc. wiernych. Tylko 16,3 proc. przyjęło komunię. Tyle średnia.

Wyniki są zróżnicowane dla poszczególnych diecezji. Wskaźnik uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach jest najwyższy – choć też z tendencją spadkową – w diecezjach tarnowskiej (tu aż 69 proc.), przemyskiej, rzeszowskiej i krakowskiej. Najgorzej wypadają diecezje sosnowiecka (27,5 proc.), łódzka (26,5 proc.), koszalińsko-kołobrzeska (25 proc.) oraz szczecińsko-kamieńska (24,3 proc.).

Od lat 90. regularnie zmniejsza się liczba powołań – z raportu GUS na temat przemian w Kościele katolickim w latach 1991–2011 wynika, że liczba uczniów seminariów duchownych zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad o ok. połowę (z 8 do 3,8 tys.), alumnów z seminariów zakonnych aż o 67 proc. (do ok. 800) a zakonnic – o 2/3.

Spada też liczba osób deklarujących się jako wierzące. Ks. Wojciech Sadłoń z ISKK obserwuje dwie tendencje: – [Wierni] albo stają się bardziej aktywni, albo zupełnie niewierzący.

Dzień święty święcić

Inne badania przeprowadził ks. dr hab. Tomasz Wielebski, wykładowca UKSW. Wyniki oparł na podstawie danych, jakie pozyskał od 797 wiernych (regularnie praktykujących) ze 100 polskich parafii.

Z analiz ks. Wielebskiego wyczytujemy, że wierni niedzielę – zamiast wybrać się do kościoła – wolą spędzać z rodziną (48,8 proc.). Nieco mniej osób czyta w tym czasie prasę i książki (45,6 proc.), ogląda telewizję (42,9 proc.) i spaceruje (39,2 proc.). Ok. 3 proc. wychodzi tego dnia do kina lub teatru.

Wierni narzekają na to, że Kościół – a ściślej: poszczególne parafie – nie oferuje żadnych form spędzania wolnego czasu. Ok. 40 proc. chciałoby zorganizować kawiarenki parafialne, 30 – uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze artystycznym (spektaklach teatralnych, spotkaniach z artystami itd.). – Polskie parafie nie stwarzają możliwości wspólnego przeżywania czasu wolnego w niedzielę w domu parafialnym – mówi ks. Wielebski. – Aż 65 proc. moich respondentów stwierdziło, że nie ma takiej możliwości.

Żeby rozwiązać ten problem, na początek trzeba by – jego zdaniem – zakazać handlu w niedzielę.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną