Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Rysy

Przeszczepiono mu twarz. Nie miał żadnych zastrzeżeń. Koronkowa robota

Grzegorz Galasiński z twarzą Sławomira Banacha. Grzegorz Galasiński z twarzą Sławomira Banacha. Miłosz Poloch / Polityka
Pierwszy polski przeszczep twarzy był jednocześnie jedyną na świecie próbą splecenia losów dawcy z biorcą.
Sławomir BanachArtur Reszko/PAP Sławomir Banach

Brzeg. Czerwcowa sobota. Bilety na charytatywny piknik „Twarz” są po 5 zł. Rozstawiają się z kamerami nośniki przekazu. Niech Grzegorz Galasiński, przed rokiem bohater światowych newsów, powie o twarzy coś nowego. Uprzedza: nie pytać o tamtą kobietę – ofiarodawczynię rysów jedynego syna. Od miesięcy nośniki próbują go wkręcić w grę, jakiej – z powodu pionierskości – nie przewidział ani on, ani pionierzy.

Grzegorz Galasiński jest 27 twarzą przeszczepioną na świecie. Chlubą polskiego postępu. Gdy już było wiadomo, że jego druga twarz nabiera rumieńców, urządzono konferencję prasową, by pokazać postęp oraz dobro (gest tamtej kobiety). Ale drugi koniec kija zrobił na tej historii rysy. Czas, by domknąć to twarz-show. Zatem:

Z twarzą mu do twarzy

Na nerwach biorcy gra już pytanie o lustro. Czy mu z twarzą do twarzy? Czuje irytację aż po podnoszony do lustra kciuk – który transmitowały telewizje świata – na znak, że pierwsze spotkanie z własnym odbiciem wywarło na nim pozytywne wrażenie. Lekarze długo zwlekali z tą konfrontacją. Jak zareaguje na tę chimerę, wypadkową dwóch twarzy? Czy będzie w jego typie? Kategorycznie domagał się lustra. Też był ciekaw. Pierwszemu spojrzeniu na siebie samego towarzyszyła rodzina i psycholog.

Nie miał żadnych zastrzeżeń. Koronkowa robota. Zresztą nie podpisywał zgody na korektę rysów, tylko na życie, bez względu na to, czy twarz przypadnie mu do gustu czy nie. Potem oswajał się ze sobą w dużym lustrze ustawionym w izolatce. Ale trwało to tylko chwilę. U niego zawsze jest krótko.

Polityka 30.2014 (2968) z dnia 22.07.2014; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Rysy"
Reklama