Skok (higieniczny) w więzieniach
Polityka ciepłej wody
Planowany na 14 sierpnia skok cywilizacyjny polskiego więziennictwa wycelowany jest w higienę. W tej dziedzinie to już drugi skok w ciągu zaledwie 25 lat.
Cela w Zakładzie Karnym w Bytomiu. Według nowych przepisów prycze będą tylko dwupiętrowe i o podwyższonym standardzie.
Piotr Kochański/Forum

Cela w Zakładzie Karnym w Bytomiu. Według nowych przepisów prycze będą tylko dwupiętrowe i o podwyższonym standardzie.

Kąpiel raz na tydzień, ale bez szamponu. Zmiana bielizny też raz na tydzień. W kranie raczej zimna woda. A w toalecie 50 cm najtańszego papieru toaletowego na dzień. Tak się siedzi w polskim więzieniu. Na szczęście już niedługo. – Za kilka dni postawimy kolejny krok milowy – zapowiada gen. Jacek Włodarski, szef polskiego więziennictwa. Zmiany mogą być szokujące. Zwłaszcza dla tych, którzy nigdy nie siedzieli.

Higienista

Już od kilku lat w więziennictwie wyczuwało się nieuchronność zmian. Brakowało jednak odważnego, który wziąłby je na siebie. – Z jednej strony była silna presja skazanych, wspieranych przez rzecznika praw obywatelskich. A z drugiej strony politycy i społeczeństwo naciskało na twarde traktowanie więźniów – mówi jeden z dyrektorów więzienia. Kością niezgody okazała się ciepła woda w kranie. – Od lat wskazywaliśmy, że brak ciepłej wody jest choćby ekonomicznie nieracjonalny, bo osadzeni i tak ją gotują w czajnikach elektrycznych i wtedy wychodzi drożej – mówi dr Maria Niełaczna ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Tego typu myślenie nie mogło się jednak przebić. Zwłaszcza za czasów ministra Zbigniewa Ziobry. Skazani mieli cierpieć, a nie pławić się w luksusach, za które pan minister uważał ciepłą wodę.

Człowiekiem, który postawił na politykę ciepłej wody w kranie, okazał się gen.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną