Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Wapować

Nowa mowa

Vape – i polski odpowiednik „wapowanie” – stało się wtedy słowem szeroko używanym także poza kręgami użytkowników e-papierosów. Vape – i polski odpowiednik „wapowanie” – stało się wtedy słowem szeroko używanym także poza kręgami użytkowników e-papierosów. Bloomberg / Corbis

Język w tej dziedzinie rozwija się na tyle szybko, że pewnie duża część wapujących ciągle jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że wapuje. Nie zdążył ich jeszcze o tym poinformować żaden polski słownik, zapewne więc chętnie skorzystają z autorytetu „Oxford Dictionary”, który kilka tygodni temu uznał vape – jako czasownik lub rzeczownik – za Słowo Roku 2014. Vape, czyli wdychanie i wydychanie oparów z e-papierosów. Albo po prostu sam e-papieros.

Swój autorytet szacowna instytucja wsparła, jak to ostatnio bywa, badaniami ruchu w internecie, które pokazują eksplozję zainteresowania „wapowaniem” właśnie w roku ubiegłym, kiedy to termin wykorzystywała też dość masowo prasa. Vape – i polski odpowiednik „wapowanie” – stało się wtedy słowem szeroko używanym także poza kręgami użytkowników e-papierosów. Z kolei polscy e-palacze – jeśli w ogóle tak można o nich mówić, skoro proces palenia został w nowych urządzeniach wyeliminowany – mówili o „wapowaniu” na przemian z „chmurzeniem” już od paru lat.

Dziś wszystko wskazuje na to, że międzynarodowy termin o starożytnych korzeniach (pochodzi od łacińskiego vapor) wyprze polskie słowo. Zresztą o ile „chmurzenie” kojarzy się potocznie np. z „chmurą”, zaciągnięciem się dymem z marihuany, to „wapowanie” jest od takich skojarzeń wolne. Poza tym w chmurze trzyma się dziś tyle różnych rzeczy, że nie obciążałbym jej dodatkowym znaczeniem. „Wapować” wydaje się też właściwsze od „inhalować”, które z kolei przywykliśmy odbierać w kontekstach medycznych, a e-papierosy może i są zdrowsze niż tradycyjne, ale z pewnością nie całkiem zdrowe.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Fusy plusy i minusy; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Wapować"
Reklama