Grypa czy zapalenie płuc?

Strącenie Viktora Orbána z pomnika, jaki budowało mu Prawo i Sprawiedliwość, nie jest pierwszym tego rodzaju zdarzeniem w historii myśli partyjnej. Najstarsi z nas pamiętają jeszcze, jak właściciele encyklopedii w ZSRR musieli wyrywać niektóre hasła i wklejać wkładki, które otrzymywali w księgarniach. Gdyby istniała Wielka Encyklopedia PiS, należałoby wykreślić z niej kilka znacznych haseł, takich jak na przykład Michał Kamiński, Jacek Kurski czy Elżbieta Jakubiak. Od biedy można by ich określić jako współczesnych rewizjonistów. W ruchu komunistycznym rewizjonizm uznawany był za wielkie zagrożenie dla doktryny. Rewizjoniści podważali niektóre podstawowe założenia ideowe, zwłaszcza walkę klas, z czasem rozmiękczali i kwestionowali doktrynę, jak np. Leszek Kołakowski czy Roman Zimand, by wreszcie ześlizgnąć się na wrogie pozycje.

Większość partii we współczesnej Polsce nie ma charakteru ideologicznego, co umożliwia choćby w Platformie trwanie w nich osób o różnych poglądach, od lewicowego (kiedyś?

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj