Kim jest sędzia, który skazał Mariusza Kamińskiego
Młody wilk
Trzydziestoparoletni sędzia Wojciech Łączewski, który skazał Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk państwowych, ma na swoim koncie dużo więcej ostrych wyroków.
Wielokrotnie w trakcie procesu sędzia Łączewski zmienia kwalifikację czynu, zwykle ostrzej punktując przestępstwa, niż zrobiła to prokuratura.
Marcin Obara/PAP

Wielokrotnie w trakcie procesu sędzia Łączewski zmienia kwalifikację czynu, zwykle ostrzej punktując przestępstwa, niż zrobiła to prokuratura.

Prawdziwy sędzia Dredd – mówią o nim. Filmowy Dredd, w którego wcielił się Sylwester Stallone, nie uznaje okoliczności łagodzących lub wyższej konieczności; ślepy wyznawca dewizy dura lex sed lex – ciężkie prawo, ale prawo. Nawet jeśli oznacza to skazanie na pięć lat mężczyzny za zniszczenie budki telefonicznej, choć tylko skrył się za nią podczas strzelaniny. Wojciech „Dredd” Łączewski, sędzia z siedmioletnim stażem, sam pochodzi z sędziowskiej rodziny. Mama cywilistka. Ojciec karnista przez wiele lat był przewodniczącym IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Lublinie. – Niezwykle mądry, nadzwyczaj przyzwoity człowiek – opowiada przyjaciel rodziny i dodaje, że oboje sędziostwo Łączewscy byli spokojni i wyważeni. – Ale syn zawsze był charakterny i twardy. Wyszczekany, czasem obcesowy. Tak od dziecka.

Nie bał się szczerzyć kłów już na samym początku kariery sędziowskiej. Starzy prawnicy wspominają, jak to sąd okręgowy wydał list żelazny dla sądzonego przez niego oskarżonego, co skutkowało zwolnieniem go z aresztu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj