Szkolnictwo prywatne czy publiczne: gdzie jest lepiej?
Co można kupić w szkole
Matury w liceach niepublicznych w ostatnich latach wypadają gorzej niż w publicznych. Za to badania PISA w gimnazjach – zdecydowanie na korzyść prywatnych. To które szkoły są lepsze – prywatne czy publiczne?
To nieprawda, że wszystkie szkoły niepubliczne są kuźniami olimpijczyków, a szkoły publiczne to z zasady kombinaty o nędznym poziomie.
Zlatan Durakovic/PantherMedia

To nieprawda, że wszystkie szkoły niepubliczne są kuźniami olimpijczyków, a szkoły publiczne to z zasady kombinaty o nędznym poziomie.

Po 26 latach od powstania niepublicznej edukacji jedna piąta wszystkich ogólniaków w Polsce to szkoły prywatne lub społeczne. Są małe, uczy się w nich 4 proc. – 23 tys. licealistów. Wśród gimnazjów niepubliczne jest co dziesiąte. I one kształcą 4 proc. uczniów. 3 proc. dzieci w wieku szkolnym chodzi do niepublicznych podstawówek, takich szkół jest 7 proc. – ponad 900. Część z nich to małe wiejskie szkoły bez czesnego. Przekształcenie ich w społeczne kilka lat temu stało się sposobem, by uniknąć zamknięcia przez szukające oszczędności samorządy.

Na naukę w większości szkół niepublicznych trzeba wyłożyć pieniądze, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Mimo to do tych z najlepszą opinią ustawiają się kolejki potencjalnych uczniów i ich rodziców. Zgłaszają się z ponadrocznym wyprzedzeniem, by mieć szansę na udział w rekrutacji do pierwszej klasy podstawówki. Gdyby było taniej, chętnych zapewne jeszcze by przybyło. Z ubiegłorocznego badania Marty Piekarczyk, przeprowadzonego w Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, wynika, że zdaniem 48 proc. Polaków szkoły niepubliczne są lepsze niż publiczne. Jak jest faktycznie? To zależy, czego się oczekuje od szkoły.

Żeby nauczyli

Można więc przyjąć nieco anachroniczne może założenie, że podstawowym zadaniem szkoły pozostaje wyposażenie uczniów w wiedzę.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną