Przez aktora do Kantora
Polityka

W numerze 29 POLITYKI zamieszczono artykuł poświecony Tadeuszowi Kantorowi autorstwa Anety Kyzioł. W artykule czytamy: „Wielopole Skrzyńskie za czasów Kantora było typowym miasteczkiem galicyjskim, zamieszkanym przez Polaków, Żydów i osadników niemieckich. Ojciec Marian Kantor, nauczyciel, był żydowskim przechrztą. Po pierwszej wojnie światowej nie wrócił do rodziny, zamieszkał z inną kobietą na Śląsku. W 1942 r. został stracony w Auschwitz”. Pragnę z całą mocą zaprotestować przeciwko kreowaniu takiego zafałszowanego wizerunku Mariana Kantora-Mirskiego.

Marian Kantor-Mirski był oficerem WP, walczył w Legionach Polskich i POW, został odznaczony polskimi i francuskimi odznaczeniami bojowymi, był kawalerem Krzyża Walecznych. Należał do wąskiego grona oficerów, którzy po bitwie kaniowskiej ocalili życie generała Józefa Hallera. Brał udział w powstaniach śląskich. Sprowadzenie, za sprawą indolencji dziennikarki, osoby Mariana Kantora-Mirskiego do postaci „żydowskiego przechrzty”, którym nie był (…), wiarołomnego męża, który uciekł od rodziny na Śląsk i nie wiadomo, za co został zamordowany w hitlerowskim obozie zagłady, uwłacza pamięci o Marianie Kantorze-Mirskim i godzi w honor naszej rodziny.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj