Dlaczego system płatności Blik nie chwycił
Kartą warto
Polacy przekonują się do nowych pomysłów bankowców tylko wtedy, gdy zapewniają rzeczywistą wygodę.
NBP podaje, że w drugim kwartale tego roku klienci wykonali za pomocą Blika niespełna 270 tys. transakcji. Ponad 90 proc. to wypłaty z bankomatów.
EAST NEWS

NBP podaje, że w drugim kwartale tego roku klienci wykonali za pomocą Blika niespełna 270 tys. transakcji. Ponad 90 proc. to wypłaty z bankomatów.

To miała być rewolucja w płaceniu za zakupy. W lutym sześć dużych banków, na co dzień ostro ze sobą konkurujących, wspólnie uruchomiło Blik, czyli system płatności mobilnych. Polacy uzyskali możliwość płacenia w sklepach telefonem. Jednak mimo ogromnego budżetu na promocję i siły marketingowej wielkich banków Blik ciągle nie jest alternatywą dla plastikowych kart.

Okazało się bowiem, że jest mało poręczny, zwłaszcza w porównaniu ze zbliżeniówkami. Trzeba nie tylko poinformować kasjera, że klient chce użyć Blika, ale również uruchomić osobną aplikację w telefonie, a potem jeszcze przepisać jednorazowy kod z wyświetlacza na terminal płatniczy. Cała procedura trwa dużo dłużej niż przyłożenie karty do czytnika, a skoro nie ma rabatu za płatność Blikiem, to po co się męczyć?

O ile jednak podstawowa funkcja Blika raczej nie spodobała się Polakom, to już inna, w zasadzie dodatkowa usługa, okazała się dużo popularniejsza. Chodzi o to, że Blik może też służyć do wypłat z wielu bankomatów. Wówczas nie trzeba wkładać karty do czytnika maszyny. Wystarczy wybrać opcję wypłaty Blikiem, a następnie wpisać kod wygenerowany przez aplikację w telefonie. W tym przypadku transakcja Blikiem może być szybsza niż przy użyciu karty, a do tego nie ma ryzyka skimmingu, czyli sczytania danych z karty.

NBP podaje, że w drugim kwartale tego roku klienci wykonali za pomocą Blika niespełna 270 tys.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj