Odznaka RPO dla Mariana Turskiego
Marian Turski
Michał Mutor/Agencja Gazeta/materiały prasowe

Marian Turski

Ogromnie miło nam poinformować, że red. Marian Turski został uhonorowany przez rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnara Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”.

Marian Turski jest historykiem i dziennikarzem, od 1958 r. kieruje działem historycznym POLITYKI. Jest także naocznym świadkiem czasów pogardy, ocalałym z Zagłady. To współtwórca jednego z najważniejszych muzeów – Muzeum Historii Żydów Polskich. „Całe swoje twórcze życie poświęcił temu, abyśmy pamiętali o prawie człowieka do godności. Jego spotkania z młodzieżą i patriotyczna edukacja skupione były zawsze na idei budowania świata bez nienawiści, gdzie człowiek człowiekowi okazuje zrozumienie, współczucie, empatię” – podkreślano w uzasadnieniu.

Laudację wygłosiła była RPO prof. Irena Lipowicz, która, nawiązując do tytułu książki prof. Marii Janion („Do Europy tak – ale tylko z naszymi umarłymi”), tłumaczyła: „My wszyscy idziemy przez życie z naszymi umarłymi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj