Co naprawdę naprawić w Rzeczpospolitej
Państwo i my
Naprawa państwa przez jego psucie to karkołomna strategia. A dobre państwo jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.
Najważniejsza słabość polskiego państwa polega właśnie na tym, że nie potrafi ono stwarzać warunków dla funkcjonowania spirali rozwojowej.
Jerzy Grabowski/Edytor.net

Najważniejsza słabość polskiego państwa polega właśnie na tym, że nie potrafi ono stwarzać warunków dla funkcjonowania spirali rozwojowej.

Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych, mawiał, że najstraszniejsze słowa, jakie słyszał, to deklaracja: „Jestem z rządu, jak mogę ci pomóc?”. W anegdocie tej wyraża się istota dominującej przez lata neoliberalnej doktryny traktującej państwo jako problem. Kryzys ogarniający na całym świecie kolejne sfery życia – gospodarkę, społeczeństwo rozdzierane coraz większymi nierównościami, środowisko, bezpieczeństwo – przypomina, jak ważna jest rola państwa – bo to ono właśnie dysponuje kluczami, za których pomocą sprostać można obecnym i nadchodzącym wyzwaniom.

Nic więc dziwnego, że dyskusja o państwie nasila się na całym świecie, również w Polsce. Powstają opracowania i projekty, od taniego państwa sprzed lat, przez państwo optimum proponowane przez Michała Boniego, po bliżej dziś nieokreślony – lecz sądząc po pierwszych działaniach niebezpieczny – projekt sanacji, realizowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Mało kto ma wątpliwości, że Rzeczpospolita wymaga naprawy. Jak ją jednak zaprojektować, by lekarstwo nie doprowadziło do jeszcze poważniejszej choroby? Czy Rzeczpospolita może być dobrym państwem? I jak się zabrać do jego tworzenia?

Odpowiedzi na te pytania przez ponad rok szukała grupa osób zaangażowanych w sprawy publiczne, akademików z wielu ośrodków w kraju. Spotkały się po raz pierwszy, gdy jeszcze nikt nie przewidywał, jak dalece zmieni się polityczny pejzaż w Polsce i jak dalekiej transformacji ulegnie kontekst międzynarodowy.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj