O co walczą fizjoterapeuci
Łamanie w krzyżu
To dobrze, że zaczyna obowiązywać ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Jest szansa, by wyplątać się z prywaty, absurdów i nadużyć. Pytanie, jak uniknąć kolejnych.
Podczas pikiety fizjoterapeutów pod Sejmem pojawił się szkielet z napisem: „Zmarł w oczekiwaniu na fizjoterapię”.
Włodzimierz Wasyluk/EAST NEWS

Podczas pikiety fizjoterapeutów pod Sejmem pojawił się szkielet z napisem: „Zmarł w oczekiwaniu na fizjoterapię”.

Jakub Pawelec z Centrum Fizjoterapii Thera-Med w Wodzisławiu Śląskim przyjdzie 1 czerwca do pracy w innym nastroju. Spotka tych samych pacjentów co do tej pory, nowym założy dokumentację i zakwalifikuje do zabiegów, część z nich na pewno sam przeprowadzi. Ale będzie to pierwszy dzień, kiedy wszystkie te czynności wykona jako przedstawiciel samodzielnego zawodu medycznego. – Po 20 latach starań to duża satysfakcja – nie ukrywa. Bo choć ukończył studia w zakresie fizjoterapii już dawno temu, dopiero wchodząca w życie ustawa daje mu poczucie autonomii, jaką posiadają jego koledzy w większości krajów Europy. – W Polsce sprowadzono nas do roli masażystów lub włączników aparatów do ultradźwięków, lasera i pola magnetycznego – dodaje z goryczą Pawelec. – Fizjoterapia w XXI w. wygląda zupełnie inaczej i wreszcie możemy pokazać jak!

A jeszcze przed tygodniem wydawało się, że marzenia 70 tys. wykwalifikowanych fizjoterapeutów (w tym 3 tys. ze stopniem naukowym doktora, 84 doktorów habilitowanych oraz 12 profesorów fizjoterapii) pogrzebie kolejna próba podjęta przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, by storpedować nowe przepisy. Tym razem zmiana – dotycząca ustawy podpisanej już zresztą przez prezydenta Dudę – miała polegać na tym, by na fizjoterapeutów nałożyć klauzulę sumienia, na porady i zabiegi udzielane nawet w gabinetach prywatnych zezwolić tylko za okazaniem skierowania od lekarzy, a zadania samorządu zawodowego scedować na wojewodów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj