Lokatorzy sprzedani razem z budynkiem
Nie ma ciszy w bloku
U tych eksmisja, u tamtych komornik. Na nikim nie robi to już wrażenia. Każdy tu płacze. Taki blok. Jedenaście klatek, jedenaście pięter. Ulica Śliczna, Wrocław.
Grzegorz jest blokowym „prawnikiem”. Ceni sobie kodeksy, ustawy, od lat jest w nich obeznany, bo tylko znajomością przepisów można się tu jeszcze bronić.
Miłosz Poloch/Polityka

Grzegorz jest blokowym „prawnikiem”. Ceni sobie kodeksy, ustawy, od lat jest w nich obeznany, bo tylko znajomością przepisów można się tu jeszcze bronić.

Klatka 10

W mieszkaniu Maciejewskich dzwoni domofon, więc 81-letnia Kazimiera kolejny raz tego dnia na chwilę przestaje oddychać. Całe szczęście, że mieszkają na parterze. Mąż Franciszek, rok starszy, otwiera drzwi, ostrożnie wychyla się i podgląda, kto idzie. To tylko Grzegorz, sąsiad z klatki 20. Można wpuścić. Kazimiera tym razem może odetchnąć.

Grzegorz wpada tylko na chwilę, przyprowadził im kolejnego dziennikarza. Bo o Maciejewskich ostatnio jest głośno. Pięć razy sprzedani z własnym mieszkaniem, w tym ten ostatni raz na licytacji komorniczej. Nawet jak na blok przy Ślicznej to prawdziwy rekord.

To był 14 września 2015 r., godz. 10.30, sala sądowa nr 130, pamiętają dokładnie. We dwoje siedzieli i patrzyli, jak ich licytują. Z dziesięciu ich było, tych licytujących, jeden przez drugiego podbijali cenę. 41 lat życia na 54 m kw. poszło ostatecznie za 230 tys. zł. Ich nowy właściciel był wtedy bardzo miły. Zapewniał – będą sobie państwo mieszkać spokojnie aż do śmierci. I potem, jak przyszedł obejrzeć mieszkanie, też był miły, chwalił, że tak dobrze i ładnie utrzymane. Ale za trzecim razem już się nie uśmiechał. Pokazał Franciszkowi przez drzwi uprawomocniony wyrok z sądu i papier, że prosi o duplikat kluczy i opróżnienie pokoju, na razie jednego. Ma zamiar często w nim przebywać i składować rzeczy. A do 31 czerwca chce, żeby ostatecznie opuścili mieszkanie. Przecież czerwiec ma 30 dni, zdziwił się Franciszek, a Kazimiera w płacz: czegoś takiego nawet w kinie nie grali.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną