Czy orliki są bezpieczne dla zdrowia?
Panika na orlikach
Straszenie zgubną dla zdrowia stycznością z nawierzchnią boisk jest nieuzasadnione. Ale problemów z orlikami nie brakuje. Finansowych, kadrowych i politycznych.
Orlik w Srokowie, woj. warmińsko-mazurskie
Wojciech Wójcik/Forum

Orlik w Srokowie, woj. warmińsko-mazurskie

Przekaz był mocny: na orlikach pod postacią zmielonych opon samochodowych zalega rakotwórcza bomba. Kilka miesięcy temu w Anglii zrobiło się głośno o przypadku 18-letniego Lewisa Maguire’a, bramkarza młodzieżowych drużyn Leeds United, który zachorował na złośliwy nowotwór węzłów chłonnych. Jego ojciec, Nigel, opowiadał, że gdy chłopak wracał z treningu, jego strój oblepiony był maleńkimi kawałkami gumy i dosłownie trzeba było je zdrapywać. I że bliska styczność z tą substancją spowodowała raka. W Holandii nagłośniono przypadek choroby nowotworowej młodego piłkarza, która zdaniem jego rodziców miała identyczne podłoże. Przedstawiciele Ajaxu Amsterdam wysłali list do rodziców dzieci trenujących w klubowej akademii, zapewniając w nim, że dopóki wszelkie wątpliwości związane ze szkodliwością materiału pokrywającego nawierzchnie boisk nie zostaną rozwiane, piłkarze nie będą na nich trenować. A docelowo obiekty zostaną przebudowane.

W Polsce wątpliwości dotyczące bezpiecznego korzystania z orlików powracają głównie latem, gdy w gorące dni nad boiskami unosi się smród wydzielany przez rozgrzaną gumę. Ponad rok temu małą burzę wywołał list opublikowany w internecie przez Zbigniewa Masternaka, ojca 8-letniego Wiktora, który po jednym z treningów dostał gorączki oraz wysypki, co ojciec uznał za efekt styczności z wydzielanym przez kawałki opon kadmem. Niedawno fala strachu przed fatalnymi dla zdrowia skutkami trenowania na orlikach wezbrała po artykule na portalu sport.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj