Skąd się bierze agresja wśród nastolatek
Bitwa na tratwie
Rozmowa z dr Anną Wójtewicz, socjolożką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o tym, dlaczego nastoletnie dziewczyny rzucają się na siebie z pięściami, oraz o pornografizacji przemocy.
komposita/Pixabay

Anna Wójtewicz: – Przyznam szczerze, że trochę to irytujące.

Mariusz Sepioło: – Co?
Razem z Katarzyną Stadnik od 2009 r., od kiedy ukazała się nasza książka „Anielice czy diablice?”, regularnie słyszymy od dziennikarzy pytania o agresję i seksualizację nastolatek. Temat wraca jak bumerang, ale tylko wtedy, gdy wydarzy się coś tak sensacyjnego, jak ostatnio w Gdańsku. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jakie są źródła problemu. A także – jak w ogóle dziewczyny funkcjonują w relacjach społecznych.

Pytam więc: jak?
W Stanach Zjednoczonych już w latach 80. prowadzono badania dotyczące tego, jak wyglądają wzajemne relacje kobiet – nie tylko młodych – w określonych grupach społecznych. Jakie są wnioski? Otóż okazuje się, że takie zachowania, jak te, które stały się udziałem gimnazjalistek z Gdańska, wcale nie są nietypowe. Agresja jest tak samo wpisana w kobiece strategie działania jak w przypadku mężczyzn. Jest to agresja niebezpośrednia, która jednak czasami przybiera formę werbalną i fizyczną. Agresja wśród kobiet może przejawiać się więc w formie plotkowania, wzajemnego knucia i obgadywania za plecami, ale także w formie bicia.

Dlaczego?
Sto lat temu kobiety nie miały dostępu nawet do edukacji. Począwszy od wczesnego okresu młodości po dojrzałość nie funkcjonowały w sferach publicznych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną