Jak nad Bałtykiem prezentują się różnice klasowe Polaków
Plaża z klasą
Leżanki plażowe po 150 zł za dzień, a parę metrów dalej na matach i ręcznikach ci, którzy tyle płacą za kwaterę dla dwóch–trzech osób. Oto spotkanie klas społecznych nad Bałtykiem.
Ekskluzywna plaża w Gdańsku
Aleksiej Witwicki/Forum

Ekskluzywna plaża w Gdańsku

Kurorty nadmorskie to główny kierunek letnich wyjazdów; wybiera je dwie trzecie Polaków. Coraz bardziej pękają w szwach. Na całej długości wybrzeża rosną nowe hotele, apartamentowce, pensjonaty, rozbudowują się stare. Wszyscy chcą na plażę. Plażowa nagość więcej zasłania, niż odsłania. Nikt nie ma wypisane na ciele, kim jest, ile ma w portfelu. Plaża zrównuje. Różnicują dopiero ceny noclegów, z których wczasowicz korzysta, a w ostatnich latach także jakość leżaków na wynajem.

Braki w górnej półce

Cena leżaków pod Grand Hotelem w Sopocie w tym roku pobiła kolejny rekord – 150 zł za dzień (na godziny nie można ich wypożyczyć). Wojciech Fułek, sopocki radny, lider ugrupowania Kocham Sopot i po trosze kronikarz kurortu, wspomina, że sopocka plaża była enklawą luksusu i za komuny. Choć mówiło się wtedy, że wybrzeże jest dla ludu pracującego, to dwie z plaż – przy Grand Hotelu i przy Łazienkach Południowych – były ogrodzone i płatne. Bilet kosztował niedużo, chyba złotówkę, ale plaża przy Grandzie uchodziła za bardziej elitarną, bo łatwo było tam spotkać artystów, pisarzy z pobliskiego domu pracy twórczej ZAiKS. Płot na kilka metrów wcinał się w morze. – Jakoś nikogo to nie raziło – mówi Fułek. – To świadczyło nie tyle o statusie, ile przydawało lekkiej elitarności. Nobilitowało. Żywiołowy rozwój Sopotu w stronę lokali gastronomicznych na każdą kieszeń jest tej elitarności zaprzeczeniem. Ilość nie przeradza się w jakość.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną