Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

8 marca upłynie pod znakiem kolejnych protestów kobiet

8 marca upłynie pod znakiem protestów. 8 marca upłynie pod znakiem protestów. Kornelia Glowacka-Wolf / Agencja Gazeta
#JesteśmyWszędzie – pod takim hasłem przebiegnie tegoroczny Międzynarodowy Strajk Kobiet.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych i (głównie) niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 roku w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą.

#JesteśmyWszędzie – pod takim hasłem przebiegnie tegoroczny Międzynarodowy Strajk Kobiet.

Postulaty Strajku Kobiet 8 marca

Polski strajk ma pięć postulatów: to pełnia praw reprodukcyjnych, państwo wolne od zabobonów, wdrożenie i stosowanie Konwencji antyprzemocowej, poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet oraz Polska dla wszystkich.

W Warszawie demonstracja rozpocznie się o godz. 18 przemarszem z placu Konstytucji do Ronda Dmowskiego. „To miejsce wybrane nieprzypadkowo, bo kojarzące się dotychczas z imprezami o charakterze nacjonalistycznym. Chcemy, zgodnie z tegorocznym hasłem #JesteśmyWszędzie, odzyskać je dla kobiet. Tak jak będziemy odzyskiwać pozostałą należną nam przestrzeń w życiu codziennym, mediach czy polityce. Na Rondzie Dmowskiego zrobimy to w sposób szczególny” – zapowiadają organizatorki. Na rondzie planują postawić symboliczny pomnik. Organizatorki spodziewają się, że w marszu weźmie udział nawet 10 tys. osób.

Strajk organizuje wiele niezależnych „podmiotów”, demonstracje na 8 marca planują więc nie tylko lokalne działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W Łodzi na happening „Więź Kobiet” zapraszają Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom (Pasaż Schillera, godz. 18.00), w Gdańsku do miasteczka strajkowego Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom (plac przy City Forum, godz. 12), w Poznaniu – OSK Poznań (pl. Wolności, godz. 18), w Gorzowie Wielkopolskim – OSK Gorzów Wlkp. (ul. Wełniany Rynek, godz. 16), w Lublinie – Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek i OSK Lublin (pl. Łokietka, godz. 18), a w stolicy – Warszawski Strajk Kobiet.

Manifestacje, marsze i strajki odbędą się także w Bydgoszczy, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pile, Puławach, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinku, Świnoujściu, Tarnowie, Zgorzelcu.

W Dzień Kobiet swoją pikietę organizuje także inicjatywa społeczna Protest kobiet. Jego „DEMONstracja: Powtórka z HISTORII” ma być polityczno-historycznym ostrzeżeniem i przypomnieniem ważnych wydarzeń: od jubileuszu 100-lecia praw wyborczych kobiet, przez 50-lecie strajków studenckich i antysemickiego Marca ’68, aż po rok 2018 i wprowadzanie gwałtem zmian w ustroju państwa. „Minęło 50 lat od wydarzeń marcowych 1968 roku. Wtedy władza była zarządzana i inspirowana z Moskwy. Teraz robimy to sobie sami. Doraźne korzyści i chęć świętego spokoju przysłaniają nam skutki długofalowe. A te nastąpią, bo tego uczy historia. Już następują. Zamiast podnosić nas z kolan, władza wciska nas w brunatną, wyizolowaną ze świata kałużę błota. Najwyższa pora, żeby Pol(s)ka była mądra przed szkodą. I to m.in. nasza rola, kobiet, bo więcej wiemy i jesteśmy wszędzie”.

Zobacz także: Mapa wydarzeń w Polsce; Mapa wydarzeń na świecie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama