Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Jesteśmy o krok od formalnego zrównania praw kobiet i zarodków

Strajk Kobiet – protest przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym Strajk Kobiet – protest przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Krok po kroku coraz bliżej nam do Salwadoru, gdzie kobiety trafiają na lata do więzienia, bo „nie zapobiegły poronieniu, czyli zamordowały”.

Internet obiegła wieść, że rząd wydaje unijne pieniądze przeznaczone na wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych na kampanie antyaborcyjne. O sprawie pierwsze napisało OKO.press. Okazało się, że rząd w ramach lokalnego wariantu unijnej polityki społecznej wspiera niepełnosprawnych m.in. poprzez „skoordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży”. A o ile prawdą jest to, co była premier Beata Szydło odpowiedziała grupie prawicowych posłów pytających o działania i akcje informacyjne podejmowane przez rząd w celu ochrony życia – standardy owej opieki rząd podnosi m.in. poprzez kampanie antyaborcyjne.

Dobro zarodka najpierw

Sprawą drugą, poważniejszą chyba, chwali się Radio Maryja. Jest projekt, napisany (jakże by inaczej) przez Ordo Iuris (instytucję, która przed dwoma laty podjęła próbę przeforsowania zupełnego zakazu przerywania ciąży i karanie kobiet). A w projekcie zapis, że dobro kobiety nie może być przez lekarza przedkładane nad dobro zarodka.

„Lekarz, położnik, który zajmuje się matką i dzieckiem, zawsze zajmuje się dwiema osobami, zawsze leczy dwie osoby. Zawsze te dwie osoby muszą być tak leczone, żeby pomagając jednej – nie zaszkodzić drugiej” – mówi portalowi radia prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na papierze wygląda to niegroźnie. „Rodzice powinni mieć nie tylko pełne prawo do informacji o stanie dziecka poczętego, ale także do możliwych dróg leczenia. Chodzi bowiem o pełne prawo dostępu do świadczeń medycznych dla dziecka poczętego, jak również do poszanowania jego prywatności i godności. Rodzice muszą mieć klarowną informację, że pacjent dziecko, które będzie leczone, ma być zabezpieczone także prawnie przed skutkami nieprawidłowego leczenia”. Cała reszta jest kwestią interpretacji. W każdym razie medyk, który zaniecha działań ratujących życie kobiety, będzie miał podstawę prawną ku temu.

Krok po kroku coraz bliżej nam do rzeczywistości Salwadoru, gdzie kobiety trafiają na lata do więzienia, bo „nie zapobiegły poronieniu, czyli zamordowały”. Tam twórczo interpretuje się prawo karzące za każdą aborcję, niezależnie od okoliczności, karą 8 lat więzienia. Ale sędziowie dają dożywocie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną