Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Mama plus: Ciąża to nie choroba, więc czy bezpłatne leki się należą?

Darmowe leki dla ciężarnych w ramach programu Mama plus to według specjalistów projekt chybiony. Darmowe leki dla ciężarnych w ramach programu Mama plus to według specjalistów projekt chybiony. Suhyeon Choi / StockSnap.io
Szumnie zapowiedziany program Mama plus zakładający dla kobiet w ciąży darmowe lekarstwa to przykład rozdawnictwa i skrajnego populizmu.

Choć rząd PiS przechwala się od niedawna, że w latach 2018–24 przeznaczy na ochronę zdrowia iluzoryczne 830 mld zł, potrzeby są realne i każdy może je wskazać w różnych dziedzinach medycyny. Czy finansowego wsparcia przy dostępie do leków potrzebują jednak kobiety ciężarne? Szumnie zapowiedziany program Mama Plus zakłada dla nich darmowe lekarstwa, choć to przykład rozdawnictwa i skrajnego populizmu. Bo jak wiadomo, im mniej w ciąży leków – tym lepiej. Szczegóły projektu nie są znane, ale odpytywany w studio TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski sypał jak z rękawa: leki na nadciśnienie, leki hormonalne, leki przeciwbólowe, no-spa…

Witaminy i suplementy dla kobiet w ciąży bez refundacji

Prowadząca wywiad diva programów informacyjnych Danuta Holecka była wyraźnie rozczarowana, gdy zasugerowane przez nią witaminy zostały z miejsca zdjęte z potencjalnej listy jako suplementy. O nie, na taki zbytek łaski nawet rząd Prawa i Sprawiedliwości nie może sobie pozwolić! Za kwas foliowy dla kobiet w ciąży nie będą więc musieli płacić wszyscy podatnicy (choć kto wie, czy pan premier nie wymyśli jakiejś nowej „daniny solidarnościowej”, by ciężarne nie musiały zostawiać w aptece 10–12 zł).

Dlaczego trudno leczyć się podczas ciąży

Wiadomo, że większość leków ma etykietkę „nie stosować u ciężarnych”.

Reklama