Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rok Afryki

Sabino Parente / PantherMedia
W tym roku obchodzimy 50. rocznicę pamiętnego Roku Afryki, kiedy 17 państw kontynentu uzyskało niepodległość. Jak Afryka radziła sobie przez te pół wieku i jak radzi sobie teraz?
Gary Edenfield/Flickr CC by SA
Julien Harneis/Flickr CC by SA

AFRYKAŃSKA GOSPODARKA

NOWE!!! Gabon w objęciach Francji - 50 lat temu Francja przyznała 14 państwom afrykańskim niepodległość. Jednak świeżo zdobyta suwerenność dla wielu z nich – na przykład Gabonu - okazała się tylko kontynuacją kolonializmu sprawowanego innymi metodami.

Azja kupuje Afrykę - Dziś to Azjaci – a głównie Chiny – zajmują miejsce dawnych potęg kolonialnych. Kolejny podbój? A może wreszcie szansa na przełamanie afrykańskiej niemocy?

Afryka jest wielkim, niewykorzystanym rynkiem - twierdzą chińscy inwestorzy - Chińskie banki szukają lokalnych wykonawców, żeby skanalizować miliardy dolarów przeznaczanych na chińskie projekty w Afryce, a których jednym z celów jest zabezpieczenie ropy i minerałów potrzebnych do zasilania szybko rozwijającej się gospodarki Chin.

Szczyt Afryka-UE miał ożywić związki między oboma kontynentami - Zamiast tego kluczowe spotkanie zakończyło się rozłamem i odmową podpisania umów o liberalizacji handlu przez niektóre kraje afrykańskie.

Piraci wyławiają najcenniejsze ryby mórz i niszczą tradycje rybackie wielu krajów świata - Niektóre kraje afrykańskie padają ofiarą międzynarodowych kłusowników, bo słabo strzegą swoich wód.

Kongo w ogniu - Demokratyczna Republika Konga mogłaby być jednym z najbogatszych krajów świata. Ale zasoby naturalne stały się jej przekleństwem.

ŻYCIE CODZIENNE: STRACH

NOWE!!! Korespondencje Ryszarda Kapuścińskiego z Afryki - Fragmenty reportaży Ryszarda Kapuścińskiego z Afryki, publikowane w Polityce w latach 1960–66.

NOWE!!! REPORTAŻ: Kobiety w Tanzanii - Podczas porodu umiera tu 13 tys. kobiet rocznie. Większość z nich w wioskach, gdzie do szpitala trzeba iść kilka godzin. To efekt biedy i tradycji, według której dziewczyna warta jest 20 sztuk bydła, a jej społeczny prestiż wyznacza liczba urodzonych dzieci.

Dziecko tanio odsprzedam - Kto twierdzi, że handel ludźmi w Afryce to już zamierzchła historia, bardzo się myli. Na początku XXI wieku wciąż można za nędzne grosze kupić młodocianych robotników do pracy.

Królestwo wirusa - W Suazi blisko 60 proc. mieszkańców jest zarażonych HIV. To najwyższy odsetek na świecie.

Ludobójstwo w Rwandzie - relacja Konstantego Geberta.

Pamiętnik znad krawędzi - Sierota, dziecko, żołnierz. Historia 12-letniego małego mordercy Ishmaela Beaha z Sierra Leone to dowód na to, że istnieje piekło na ziemi.

Gdzie jest tęczowy naród? - Czy coś zostało z entuzjazmu po obaleniu apartheidu?

Afrykańskie kalendarium wolności - krótki przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących Afryki od l. 50 ubiegłego wieku.

Mordy w Ugandzie - Od 20 lat Armia Bożego Oporu walczy z rządem Ugandy, mordując i porywając ludzi. Próby zakończenia rebelii kończą się bez sukcesu, mimo że zaangażowanych jest w nie wiele krajów regionu i organizacje międzynarodowe.

Róg Afryki to Róg Nienawiści - Zapomniane piekło. Leżą tam Etiopia, Somalia, Dżibuti (Somali Francuskie) i Erytrea. Sąsiadują z nimi Sudan i Kenia. Wszystkie znane są z okrucieństwa wobec swoich mniejszości oraz sąsiadów - analiza Krzysztofa Mroziewicza.

SYLWETKI AFRYKAŃSKICH PRZYWÓDCÓW:

Johnson-Sirleaf Ellen - prezydent Liberii, zwana "Żelazną Damą Afryki".

Zuma Jacob - prezydent RPA.

Kagame Paul - prezydent Rwandy, dla jednych odważny reformator i wzorowy przywódca, dla innych autokrata i zbrodniarz wojenny.

AFRYKAŃSKA OPOWIEŚĆ:

Rozmowa z Alainem Mabanckou - Kongijski pisarz Alain Mabanckou opowiada o Afryce, zmianach w świadomości literackiej Francuzów, Nagrodzie Nobla dla Ryszarda Kapuścińskiego i swoim długu wobec niego.

Blog z Afryki - polscy nauczyciele w Tanzanii opisują tamtejesze życie codzienne.

http://www.polityka.pl/swiat/tygodnikforum/1505512,1,gabon-w-objeciach-francji.read
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną