Prezydenta Piñery szczęście w nieszczęściu
Chilijski Berlusconi
Prezydent Sebastián Piñera umiał wykorzystać szczęśliwy finał dramatu chilijskich górników. Znacznie poprawił notowania rządu i od razu opodatkował przemysł wydobywczy.
Szef resortu górnictwa Laurence Golborne testuje kapsułę ratunkową.
EAST NEWS

Szef resortu górnictwa Laurence Golborne testuje kapsułę ratunkową.

W 17 godzinie akcji ratunkowej nad kopalnią w San José kamery i mikrofony BBC uchwyciły scenę, która rozgrywa się zwykle w zaciszu gabinetów. Stojąc w białym kasku nieopodal dźwigu wyciągającego spod ziemi górników, prezydent Chile Sebastián Pińera rozmawiał przez komórkę z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. „Tak, David, zobaczymy się w przyszły wtorek na herbacie przy Downing Street 10” – powtarzał do słuchawki, lekko zniecierpliwiony długimi gratulacjami. Chwilę później był znowu w sercu akcji ratunkowej: ściskał uratowanych, pocieszał żony górników, którzy czekali jeszcze na wydobycie, popędzał ratowników. A w wolnych chwilach uśmiechał się do setek kamer.

Pińera ma już doświadczenie w zarządzaniu katastrofami. 27 lutego, na 12 dni przed wprowadzeniem go na urząd, w południowej części Chile doszło do kolosalnego trzęsienia ziemi. Zginęło 500 osób, ranni zostali odcięci od szpitali, setki tysięcy dzieci nie mogły dostać się do szkół, a dorośli do pracy. W kraju rządziła jeszcze ustępująca Michelle Bachelet, ale Pińera w mig zrozumiał, że katastrofa może zaważyć na jego własnej prezydenturze. Tuż po inauguracji, zamiast zostać na uroczystym obiedzie z udziałem siedmiu prezydentów przybyłych na tę okazję do Chile, wsiadł w helikopter i poleciał na tereny dotknięte klęską żywiołową.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną