Ursula von der Leyen. Matka Niemka
Uchodzi za najlepszą minister i bliską przyjaciółkę Angeli Merkel. Niebawem może zacząć przygotowania do przejęcia sterów chadecji.
Reforma świadczeń rodzicielskich nadała von der Leyen tytuł matki narodu. Sama jest matką siedmiorga dzieci.
BEW

Reforma świadczeń rodzicielskich nadała von der Leyen tytuł matki narodu. Sama jest matką siedmiorga dzieci.

Listopadowy zjazd niemieckiej chadecji odbył się w Karlsruhe. Jak przystało na parteitag, Angela Merkel wygłosiła płomienną mowę w obronie konserwatyzmu, po czym delegaci większością 90 proc. głosów ponownie wybrali ją na szefową CDU. Ciekawsze było to, co stało się potem: Merkel uroczyście pożegnała dwóch ostatnich rywali ze starej gwardii – Jürgena Rüttgersa, który w majowych wyborach utracił władzę w Nadrenii Północnej-Westfalii, i Rolanda Kocha, który w sierpniu sam złożył urząd premiera Hesji. Na zwolnione fotele wiceszefów CDU delegaci powołali dwie wschodzące gwiazdy chadecji – ministra środowiska Norberta Röttgena i minister pracy Ursulę von der Leyen. Oboje uchodzą za ludzi Merkel, ale to von der Leyen jest typowana na jej następczynię.

Pół roku temu o mało nie została prezydentem Niemiec. Gdy 31 maja Horst Köhler podał się do dymisji, media z miejsca okrzyknęły Ursulę von der Leyen jego następczynią – prezydenta wybiera w Niemczech parlament, a najpopularniejsza minister w rządzie wydawała się idealną kandydatką, sama nie kryła zresztą prezydenckich ambicji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną