Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

„Der Spiegel” chwali cud gospodarczy nad Wisłą

Niemcy dobrze o Polsce

Tygodnik podkreśla zbliżenie Polski z Unią Europejską. Tygodnik podkreśla zbliżenie Polski z Unią Europejską. Kancelaria Prezydenta RP
Czołowy i opiniotwórczy tygodnik niemieckich elit, „Der Spiegel”, publikuje duży tekst o fenomenie Polaków i polskim cudzie gospodarczym. Oto jego obszerne fragmenty.
Okładka 'Der Spiegel' w którym ukazał się tekst o Polsce i Polakach.materiały prasowe Okładka "Der Spiegel" w którym ukazał się tekst o Polsce i Polakach.

W tekście „Ambitny naród” z najnowszego numeru „Der Spiegel” reporter Jan Puhl pisze m.in.: Cud gospodarczy nad Wisłą. Zacofany dawniej kraj rolniczy kwitnie, duże jest poparcie dla polityki proeuropejskiej i nawet stosunki z Niemcami przestały być tak napięte.

„Der Spiegel” to kolejny w ostatnich miesiącach opiniotwórcy tytuł – po prestiżowym anglojęzycznym tygodniku „The Economist” – który zwraca uwagę na sukcesy naszego kraju. Niemiecki autor tekstu podaje historię miasta Wrocław, dziś sprawnie zarządzanego i błyskawicznie się rozwijającego, jako najlepszy przykład sukcesu Polski i Polaków.

„Der Spiegel” pisze: Prawie żaden kraj tak nie skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej i na globalizacji, jak Polska. Przed 20 laty ten na wskroś katolicki region pomiędzy Odrą i Bugiem w dużym stopniu zorientowany był na rolnictwo i uchodził za zacofany i prowincjonalny, za kulę u nogi Europy. Jednak od tamtego czasu kraj przeżywa prawie nieprzerwany rozkwit. Nawet wtedy, gdy reszta Europy w 2009 r. popadła w recesję, polska gospodarka wzrosła o 1,7 proc. Bezrobocie od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. spadło z 20 aż do 8 procent. Rozkwit objął przede wszystkim miasta. W Warszawie czy Poznaniu jest pełne zatrudnienie. A Polacy według sondaży należą do najbardziej optymistycznie nastawionych obywateli Europy. Jeszcze nigdy nie powodziło im się tak dobrze jak teraz.

Autor z „Der Spiegel” podkreśla również stabilną sytuację polityczną:

Także pod względem politycznym Polska jest jednolita. Premier Tusk rządzi dzięki poparciu stabilnej większości, ekstremiści - zarówno lewicowi jak i narodowo-prawicowi - nie są już reprezentowani w Sejmie. Relacje z Berlinem są jak najlepsze, a wobec Rosji dominuje nienerwowy ton. W Brukseli Polacy przestali drażnić jako ci, którzy zawsze blokują, w międzyczasie zaczęli być postrzegani jako strona, której zachowania są przewidywalne. Nie minęło nawet ćwierć wieku od czasu upadku Bloku Wschodniego, a ten 38-milionowy naród stał się poważaną siłą w swoich regionie.

Liderzy w UE

„Der Spiegel” podkreśla, że rozwój gospodarczy Polski nie wynika jedynie z tańszej siły roboczej: zakłady nie służą już jako przedłużenie taśmy produkcyjnej zagranicznych koncernów – w polskich pracownikach Zachód odkrył dobrych fachowców.

Prestiżowy tygodnik, opiniotwórczy wśród niemieckich elit społecznych i politycznych, podkreśla również strategiczne zbliżenie, jakie w ostatnich latach dokonało się z naszym zachodnim sąsiadem.

Trzy lata minęły od czasu, jak w Warszawie sprawowali władzę bracia Kaczyńscy o orientacji narodowo-konserwatywnej. Epoka lodowcowa w stosunkach polsko-niemieckich minęła. Odkąd premierem jest Donald Tusk, spór o Centrum przeciw Wypędzeniom został bezkonfliktowo rozwiązany. Polacy i Niemcy występują dziś wspólnie na rzecz efektywniejszych sił zbrojnych UE.

Podczas kryzysu wokół euro stanowiska Berlina i Warszawy zbliżyły się jeszcze bardziej. Gdy Angela Merkel jedynie z oporami zgodziła się udzielić Grecji gwarancji finansowych, Polacy niespodzianie stanęli po jej stronie. Zarówno Warszawa, jak i Berlin są zwolennikami oszczędności. Polska konstytucja ogranicza wielkość zadłużenia kraju, a sektor bankowy podlega ścisłej kontroli: w przeciwieństwie do Węgrów czy obywateli republik bałtyckich, Polacy nie mogli zadłużać się na taką skalę w obcych walutach. Natomiast w Budapeszcie i w Rydze - w czasach kryzysu - właśnie takie kredyty doprowadziły setki małych firm do ruiny.

Rzad Angeli Merkel w Berlinie liczy na to, że znajdzie w Polsce sojusznika w konflikcie z rozrzutnymi południowoeuropejskimi partnerami w Grupie Euro. Odpowiada to ambicjom Warszawy, która w lipcu po raz pierwszy obejmie prezydencję w Radzie UE i spodziewa się, że będzie mogła wreszcie współpracować z wielkimi państwami członkowskimi UE jak równy z równym".

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną