Zwiazki partnerskie – jak to działa we Francji?
Pary po nowemu
Szanse na uchwalenie w Polsce ustawy o związkach partnerskich w najbliższym czasie są niewielkie. Tym bardziej potrzebna jest debata na ten temat.
We Francji wkrótce zawieranych będzie zapewne więcej związków partnerskich niż małżeństw.
Corbis

We Francji wkrótce zawieranych będzie zapewne więcej związków partnerskich niż małżeństw.

Powodów do wprowadzenia takiej instytucji widać coraz więcej, a problemów do przedyskutowania – prawnych i obyczajowych – całe mnóstwo. Debatę na naszych łamach zaczynamy tekstem o tym, jak taka ustawa funkcjonuje we Francji, gdzie wkrótce zawieranych będzie zapewne więcej związków partnerskich niż małżeństw.

Jennifer Deschamps, wysoka blondynka tuż po trzydziestce, mówi: – To trwało jakieś półtorej minuty. Pół roku temu razem z Nicolasem Tonevem poszli do jednego z paryskich sądów, by zawrzeć związek partnerski. – Kancelaria była tak zawalona wnioskami o opiekę zastępczą, że ledwo zdołaliśmy wejść do środka – wspomina. Urzędniczka przejrzała dokumenty, wpisała ich do rejestru i przybiła pieczątkę, chwilę później byli z powrotem na korytarzu. – To nie było romantyczne przeżycie, raczej jak podpisanie stałej umowy o pracę – mówi Jennifer. – Ale zabrałem ją na trzy dni do zamku w Szkocji – dodaje Nicolas. – Taka podróż po PACS.

PACS to skrót od Pacte Civil de Solidarité, cywilnej umowy o solidarności, jak francuski ustawodawca nazwał związki partnerskie. Stworzono je w 1999 r. z myślą o gejach i lesbijkach, ale 94 proc. istniejących PACS stanowią dziś pary heteroseksualne. Inaczej niż w większości krajów, które zalegalizowały związki partnerskie, we Francji nie są one bowiem zarezerwowane dla par homoseksualnych: PACS może zawrzeć także kobieta z mężczyzną, jedyną przeszkodą są więzy pokrewieństwa, małżeństwo lub istniejące partnerstwo.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną