Potęga klanu Murdochów
Murdochowie
To jeden z najpotężniejszych biznesowych klanów na świecie. Co się teraz z nim stanie?
Rupert z dziećmi Jamesem, Elisabeth i Lachlanem. Cała trójka pracowała w korporacji ojca.
Tom Stoddart/Getty Images/Flash Press Media

Rupert z dziećmi Jamesem, Elisabeth i Lachlanem. Cała trójka pracowała w korporacji ojca.

Na początku był Rupert. Syn Australii, który prawie z niczego stworzył drugie co do wielkości, po koncernie Disneya, globalne imperium mediowe. 53 tys. zatrudnionych, roczne przychody na poziomie 33 mld dol., wartość firmy szacowana na 60 mld. Dziś Murdoch ma osiemdziesiątkę, majątek osobisty wart około 8 mld dol., sześcioro dzieci i poważne kłopoty. Te ostatnie na tle afery hakerskiej w jednym z jego tabloidów, „The News of the World” („NoW”). Zaczęło się od brudnych newsów, a zmierza do tego, co niektórzy nie wahają się już nazywać Murdochgate. To oczywiście aluzja do Watergate, najsłynniejszej afery politycznej naszych czasów, która w 1974 r. doprowadziła do dymisji urzędującego prezydenta USA Richarda Nixona.

Jak Watergate

Aferę „NoW” do skandalu Watergate porównał sam Carl Bernstein, jeden z tych amerykańskich dziennikarzy śledczych, którzy podnieśli wtedy alarm, że demokracja jest w niebezpieczeństwie. Według niego w obu skandalach istota sprawy polega na masowym nadużywaniu władzy przez polityków i media.

Że żarty się kończą, było widać podczas transmitowanych na żywo na cały świat przesłuchań Murdocha, jego syna Jamesa i bliskiej współpracownicy Rebeki Brooks. Brytyjscy posłowie grillowali także byłych wysokich funkcjonariuszy policji londyńskiej na okoliczność ewentualnej korupcji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną