ROZMOWA o przyszłości Rosji
Co z tą Rosją?
Rozmowa z Dmitrijem Treninem, wpływowym rosyjskim politologiem, o dwugłowej władzy, obojętnym społeczeństwie i scenariuszach przyszłości Rosji
Prof. Trenin: Rosja jest autorytarna, nazywam to „autorytaryzmem za zgodą rządzonych”. Tę zgodę umacnia obecność Miedwiediewa u boku Putina.
Alexei Filippov/ITAR-TASS/EAST NEWS

Prof. Trenin: Rosja jest autorytarna, nazywam to „autorytaryzmem za zgodą rządzonych”. Tę zgodę umacnia obecność Miedwiediewa u boku Putina.

Marek Ostrowski: – Od czasu wyboru Dmitrija Miedwiediewa na prezydenta Rosji w 2008 r. wielu autorów proponowało POLITYCE artykuły o dwuwładzy, rychłym konflikcie z Władimirem Putinem. Uważaliśmy, że raczej nie ma podstaw, by powątpiewać w autentyczny tandem. Ostatnio słyszeliśmy głosy z Rosji, że Putin jest już wypalony, że liczne środowiska wypychają Miedwiediewa przed Putina. Jednak to Putin będzie prezydentem, a Miedwiediew chyba nigdy nie miał zamiaru kwestionować jego prymatu.
Dmitrij Trenin: – Putin odniósł wielki sukces w zarządzaniu krajem, choć prezydentem nie był. Podjął trudną decyzję w 2007 r. nie stając do wyborów, tylko podstawiając Miedwiediewa, bo nikt przecież nie mógł gwarantować, że Miedwiediew będzie w stu procentach lojalny wobec Putina.

A był lojalny?
Służył mu bardzo dobrze. I ciekawe: był lojalny nawet wówczas, gdy się z nim nie zgadzał. A przecież jest osobą całkowicie od Putina odmienną, budzi nadzieje i jako prezydent może działać na obszarach, na które Putin nie wchodzi: może apelować do najlepszych i najzdolniejszych, do technokratów, inteligencji, liberałów. Za granicą przemawia do Zachodu w sposób dla Putina nieosiągalny: młodszy, profesor prawa, uchodzący za modernizatora kraju.

Z kolei Putin podoba się elektoratowi konserwatywnemu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną